Takzvaný stresový test 19 největších amerických bank, jehož výsledky nyní zpracovává vláda Spojených států, podle miliardáře Warrena Buffetta není objektivní. Proslulý investor uvedl, že test ignoruje zlepšení v podnikatelském plánu bank. Jeho investiční skupina Berkshire Hathaway proto bude akcie tří největších amerických bank kupovat nadále.

Buffett dodal, že tyto tři banky, tedy Wells Fargo & Co, U.S. Bancorp a M&T Bank Corp, nepotřebují další kapitál z prodeje akcií a Berkshire Hathaway bude jejich akcie kupovat za současných cen.

Týká se to i SunTrust Banks, jejíž akcie Berkshire drží také; na M&T Bank se vládní test nevztahoval. Stresový test má odhalit, zda budou banky potřebovat další kapitál, aby přežily hlubší ekonomickou recesi.

Berkshire podle Buffetta také zvažuje, že by zavedla pojištění proti potenciální pandemii takzvané prasečí chřipky. Buffett a místopředseda Berkshire Charlie Munger to uvedli na nedělní tiskové konferenci den po řádné valné hromadě společnosti, na níž se do Omahy sjelo 35.000 akcionářů Berkshire. Pojišťování tvoří zhruba polovinu aktivit podniku.

Nejvýznamnější poučení, které podle Buffetta plyne z nynější finanční krize je to, že by si podniky neměly tolik půjčovat. Zároveň by si firmy měly budovat systém opatření, kterým se zajistí proti krachu.

Výsledky bankovních testů měly být původně zveřejněny dnes. Nejmenovaný vládní zdroj o víkendu uvedl, že se výsledky zveřejní tento čtvrtek večer. Představitelé americké administrativy se prý přiklánějí k tomu, aby se výsledky testů vyhlásily za jednotlivé instituce namísto jedné shrnující zprávy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru