Představitelé americké administrativy se přiklánějí k tomu, aby výsledky takzvaných stresových testů bank byly v příštím týdnu vyhlašovány za jednotlivé instituce namísto jedné shrnující zprávy. Uvedl to informovaný zdroj s tím, že možné datum je čtvrtek 7. května, napsala agentura Reuters. Původně měly být zveřejněny výsledky zátěžových testů 19 největších amerických bank již v pondělí.

Finanční trhy na výsledek čekají s velkou nervozitou. Zajímají se také o plány, jak banky doplní chybějící kapitál, což se u některých z nich projeví ve výsledcích na jednu akcii. Regulátoři některé z bank přemlouvají, aby převedly prioritní akcie na kmenové.

19 bank v testu 

Zdroj uvedl, že úřady asi zveřejní kapitálové požadavky 19 finančních společností na úrovni jejich holdingů, nikoli ale po jednotlivých bankách. Některé z testovaných bank, například Bank of America, mají velké nebankovní divize, které ale testy zahrnuly také. V anonymitě zůstal zdroj proto, že se o věci ještě jedná.

Regulátoři testovali 19 největších amerických bankovních skupin, aby zjistili jejich kapitálové požadavky, pokud by se ještě zhoršila ekonomická situace. Plán, jakým způsobem výsledky testů zveřejnit, není daleko, dodal zdroj. Regulátoři podle něj chtějí odkrýt také údaje dozoru o bankách, které ale banky samy obyčejně udržují v tajnosti.

Informace mají pro investory varovný potenciál a akcie některých z nich můžou poté klesat. Bude především záviset na kapitálových potřebách, které z testů vyplynou, napsal Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru