Těžební společnost OKD nebude snižovat základní platy svým zaměstnancům, jak zamýšlela. Kvůli dopadům krize ale omezí počet pracovníků z dodavatelských firem. Vyplývá to z jednání o kolektivní smlouvě, kterou tento čtvrtek podepsalo vedení i odbory OKD. Řekl tak předseda hornických odborů OKD Miroslav Syrový s tím, že firma nebude propouštět hromadně.

Vedení OKD chtělo původně snížit základní mzdy o 5,5 procenta a zrušit přídavky na dovolenou a Vánoce, což by výsledně znamenalo pokles příjmů o zhruba 16 procent. Podle Syrového by v případě nesouhlasu odborů hrozilo propuštění 2600 kmenovým zaměstnancům a 900 pracovníkům dodavatelských firem.

Omezení nesmí zasáhnout výrobu

"Příslib, že firma nebude hromadně propouštět, jsme vykoupili souhlasem s pozastavením platů na dovolenou. Částečně, nebo zcela by mohly být doplaceny na konci roku, pokud firma dosáhne výrazně dobrého hospodářského výsledku," upřesnil Syrový. Firma podle něho pozastaví i vydávání poukázek, které mohli lidé využít ve službách či při sportu. O platech na Vánoce se bude jednat až v listopadu.

Podle Syrového černouhelná společnost sníží počet lidí, kteří v ní pracují prostřednictvím dodavatelských firem. "Dohoda říká, že toto snížení nesmí ohrozit výrobu. Kolik jich bude, na tom se vedení musí domluvit s firmami," řekl ČTK. Právě omezení počtu cizích zaměstnanců, které odbory prosazovaly, původně odmítal předseda představenstva a generální ředitel OKD Klaus-Dieter Beck.

Mluvčí OKD Vladislav Sobol tento čtvrtek v tiskovém prohlášení potvrdil, že management firmy omezí zakázky pro externí firmy, které pro OKD zajišťují část těžby uhlí. Provozními úsporami se chce OKD vyrovnat s celosvětovou ekonomickou krizí, která mimo jiné snižuje poptávku po koksovatelném uhlí.

V Ostravě zemřeli dva lidé při výbuchu koksárenské baterie - čtěte ZDE

Ze dvou zel to menší

Šéf odborů řekl, že tato kolektivní smlouva je kompromisem. "Udělali jsme velmi bolestivé ústupky. Ale v dané situaci jsme měli na výběr dvě špatná řešení. Proto jsme vybrali to, které se zdá méně bolestivější než hromadné propouštění," dodal Syrový.

Ve firmě pracuje v současné době asi 15 000 zaměstnanců, další 3000 lidí pracuje v OKD prostřednictvím dodavatelských firem. Loni si lidé v OKD vydělali průměrně 34 499 korun měsíčně, což bylo o 18 procent více oproti roku 2007.

Černouhelná společnost předloni zvýšila zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) o necelých 20 procent na 9,1 miliardy korun. Výnosy společnosti stouply meziročně o 5,7 procenta na 31 miliard korun. Vlastníkem OKD je nizozemská společnost NWR, která patří evropské společnosti RPG Industries, jejímž spoluvlastníkem je Zdeněk Bakala.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru