Česká těžební společnost New World Resources (NWR) zřejmě v případě zhoršení situace na trhu omezí produkci a odloží investice včetně projektu v Polsku za 800 milionů eur (21,6 miliardy Kč). Agentuře Reuters to řekl finanční ředitel NWR Marek Jelínek.

NWR, která vlastní největšího českého producenta černého uhlí OKD, v letošním roce plánovala vytěžit 12,1 milionu tun černého uhlí a zvýšit své zásoby. Podle Jelínka by ale společnost tento plán mohla přehodnotit a produkci snížit, aby ušetřila náklady.

NWR možná také odloží investici do těžby v oblasti Dębieńsko v Polsku, řekl Jelínek. V budoucnu se ale bude snažit využít možného poklesu nákladů na investice v souvislosti se snížením cen v důsledku ekonomické krize.

Nejisté vyhlídky, největší nepřítel

"Naším největším problémem není nějaká okamžitá krize - likvidity, zisku nebo tržeb. Naším bezprostředním problémem je, že vůbec nevíme, co můžeme očekávat příští týden nebo příští měsíc," řekl Jelínek. Dodal, že trh nyní vysílá nepříznivé signály a firma musí být připravena, že situace se ještě zhorší.

NRW proto nyní podle Jelínka vyjednává s odbory o možném snížení mzdových nákladů. Zvažuje také, že v případě omezení produkce bude propouštět," řekl finanční ředitel.

Jelínek vysvětlil, že poptávka po černém uhlí se kvůli propadu ocelářské produkce snížila. První měsíce tohoto roku byly podle něj kvůli nízké poptávce po koksu ještě o něco horší, než se očekávalo.

NWR je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku pět dolů. V nejbližších letech chce rozjet těžbu v polských dolech Morcinek a Dębieńsko.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru