Tržby znojemské společnosti Pegas Nonwovens šly loni nahoru. Druhý největší výrobce netkaných textilií v Evropě zvýšil tržby si polepšil o 17 procent na 142,7 milionu eur (asi 3,8 miliardy korun). Zisk skupiny se meziročně snížil o 7,3 milionu na 14,9 milionu eur (zhruba 398 milionů korun).

Auditované výsledky se shodují s čísly, které přední evropský výrobce netkaných textilií zveřejnil v březnu jako neauditovaná.

Textilie z výrobních linek Pegas Nonwovens jsou primárně využívány pro výrobu dětských plenek, dámskou a intimní hygienu.

Tržby na rekordních hodnotách

Loňské tržby jsou už druhým rokem nejvyšší v dosavadní historii firmy. Ovlivnila je zejména vyšší výrobní kapacita firmy po spuštění osmé výrobní linky v minulém roce. Do zisků se ale zvýšený objem prodaných textilií nepromítnul. Důvodem poklesu čistého zisku je především nárůst odpisů kvůli nové lince a kurzové ztráty vyvolané meziročním oslabením koruny vůči euru.

Produkce Pegasu se loni ve srovnání s rokem 2007 zvýšila o 15,5 procenta na 66,4 tuny. V letošním roce firma očekává, že prodá veškerou produkci včetně skladových zásob vytvořených na konci minulého roku. Zisk před zdaněním, odpisy a úroky (EBITDA) by přesto měl být podle očekávání nižší než v roce 2008, důvodem je velký tlak na snížení cen v době vyjednávání kontraktů pro letošní rok.

Pegas Nonwovens SA je holdingová společnost se sídlem v Lucemburku a s provozními dceřinými společnostmi ve Znojmě a Bučovicích na Vyškovsku. V obou závodech pracuje kolem 400 lidí. Vyrábí netkané textilie na bázi polyetylenu a polypropylene pro hygienické potřeby, průmysl, stavebnictví, zemědělství a další specializované sektory.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru