Eurostat žádné další podrobnosti k předběžnému odhadu dubnové inflace neposkytl. V březnu inflace prudce klesla z únorových 1,2 procenta, což vyvolalo obavy z možného nástupu deflace, tedy setrvalého poklesu cenové hladiny doprovázeného propadem spotřeby a produkce.

Evropská centrální banka, která se stará o měnovou politiku eurozóny, chce mít inflaci těsně pod dvouprocentní úrovní. Bankovni rada ECB se schází 7. května a vedení banky již signalizovalo, že sníží základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na jedno procento.

Předběžné údaje za Německo tento týden ukázaly, že meziroční míra inflace spotřebitelských cen v Německu v dubnu mírně stoupla na 0,7 procenta z březnového desetiletého minima 0,5 procenta. Německý statistický úřad to zčásti vysvětlil tím, že letos připadly velikonoční svátky na duben, zatímco loni byly už v březnu. V dubnu v Německu rostly také ceny pohonných hmot a zájezdů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru