České domácnosti se stále více zadlužují. Jejich dluhy u bank a finančních institucí za březen vzrostly oproti únoru o necelých deset miliard korun na 906,323 miliardy korun. Od loňského března tak zadlužení domácností stouplo o více než 150 miliard korun. Vyplývá to z aktuálních údajů České národní banky (ČNB).

Zadluženost českých podniků se naopak i nadále snižuje. Koncem března podniky bankám a finančním institucím dlužily 989,730 miliardy korun. Oproti stavu z konce února se tak zadlužení podniků snížilo o více než 12 miliard korun. Za posledních 12 měsíců zadlužení podniků vzrostlo o více než 72 miliard korun.

Jednodenní vklady domácností v březnu meziměsíčně stouply o 7,6 miliardy korun na 752,2 miliardy korun. Vklady domácností s výpovědní lhůtou (tedy včetně termínovaných vkladů) klesly o zhruba 700 milionů korun na zhruba 451,8 miliardy korun.

Růst peněžní zásoby měřený agregátem M2 zrychlil v březnu na 9,1 procenta z 8,5 procenta o měsíc dříve. V březnu loňského roku byl devět procent.

Česká národní banka vydává tuto statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Ten se tvoří na základě bilancí měnových finančních institucí, jež zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru