Rakouská Erste Group Bank, jejíž součástí je Česká spořitelna, v prvním čtvrtletí snížila čistý zisk po menšinových podílech meziročně o 26 procent na 232,1 milionu eur (6,2 miliardy korun). Před rokem banka hospodařila se ziskem 315,6 milionu eur.

Provozní zisk banka zvýšila meziročně o 10,3 procenta na rekordních 838,5 milionu eur (22,4 miliardy Kč). ČTK to dnes sdělila Hana Cygonková z tiskového odboru banky.

"Výsledky za první čtvrtletí 2009 nám umožňují posoudit pozici naší skupiny v současné krizi," komentoval současnou situaci ředitel Erste Group Bank AG Andreas Treichl.

S výjimkou Ukrajiny, kde má Erste Group pouze malou účast, byly všechny dceřiné společnosti Erste Group v prvním čtvrtletí 2009 ziskové. Zisk na akcii činil v prvním čtvrtletí 0,71 eura proti 1,04 eur v prvních třech měsících roku předchozího.

Výsledky oznámila ve čtvrtek i Česká spořitelna, ta snížila v letošním prvním čtvrtletí konsolidovaný čistý zisk o 6,9 procenta na tři miliardy korun ze 3,23 mld. Kč v prvním čtvrtletí 2008. Zisk před zdaněním meziročně klesl o 5,5 procenta na 3,77 miliardy korun. Provozní zisk stoupl bance o více než deset procent na 6,27 miliardy Kč. (VÍCE - České spořitelně klesl zisk o 7 procent, ale vzrostly výnosy z úvěrů občanům)

Celková bilanční suma zaznamenala v prvním čtvrtletí mírný pokles a k 31. březnu činila 199,1 miliardy eur, což je o 1,2 procenta méně než ke konci roku 2008. Je to důsledkem zejména poklesu objemu mezibankovních obchodů, uvedla banka v tiskové zprávě.

"Jsme přesvědčeni, že dominantní postavení Erste Group jako banky pro drobné klienty na klíčových trzích nám umožňují díky silné vkladové základně, vedoucí cenové politice při obchodech s drobnými klienty a současně konzervativní politikou půjčování snážeji kompenzovat rostoucí rizikové náklady spojené s hospodářským poklesem. K této prognóze přispívá dobré rozložení obchodů a také skutečnost, že více než 95 procent našich 17 milionů klientů žije v Evropské unii," dodal.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru