Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek předloží vládě návrh střednědobých výdajových rámců, tedy nejvyšších možných výdajů státu, se schodkem 150 miliard korun. Ve středu to řekl v Poslanecké sněmovně při projednávání návrhu na vydání státních dluhopisů na krytí schodku státního rozpočtu. Materiál bude obsahovat základní limity příjmů, výdajů i návrh úsporných opatření, z nichž žádný nebude populární, uvedl Kalousek.

Zákon ukládá ministru financí, aby návrhy výdajových rámců předložil vládě do 30. dubna, tedy do čtvrtka. Kalousek poslancům řekl, že návrh do vlády odešle ve čtvrtek a ve středu ho projednal se zástupci jednotlivých kapitol.

Stínový ministr financí ČSSD a předseda sněmovního rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka ve středu vládu opět kritizoval za to, že letošní rozpočet sestavila jako nerealistický s přehnanými příjmy. Prohlásil také, že současná vláda tlačí tu budoucí k tomu, aby sestavila rozpočet na příští rok se schodkem, který přesáhne "děsivou hranici" 200 miliard korun.

Sobotka: Sanace ekologických škod je riziko pro rozpočet

Sobotka kritizoval ministra financí i za to, že pokračuje v zakázce na sanaci ekologických škod v rozsahu kolem 100 miliard korun. Varoval, že tato zakázka je rizikem pro veřejné rozpočty a zhorší schodek veřejných financí o dva procentní body. Kalousek reagoval tak, že cena zakázky zatím není známá, a proto tedy není možné určit, jak se promítne do schodku.

Ministr ve středu také předložil pozměňovací návrh, který má jeho nástupcům v ministerském křesle pomoci v situacích, kdy by státnímu rozpočtu chyběly peníze. Podle současného zákona může ministerstvo krýt až šest procent rozdílu mezi příjmy a výdaji rozpočtu vydáváním pokladničních poukázek, tedy dluhových cenných papírů se splatností do jednoho roku.

Kalousek navrhuje, aby to mohlo být až 15 procent. Varuje, že pokud by stát neměl dost peněz k dispozici, nemohl by ani vyplácet některé zákonem dané výdaje.

"Ministr financí Kalousek tím potvrdil, že jeho strategie popírání ekonomického vývoje se dostala do slepé uličky a už neví, kudy kam," komentoval jeho návrh Sobotka. Návrh sice označil za rozumný, nicméně to podle něj není řešení, které by pomohlo zvládnout narůstající schodek státního rozpočtu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru