Akcionáři Komerční banky (KB) ve středu na valné hromadě rozhodli, že KB vyplatí z loňského zisku dividendu 180 korun na akcii před zdaněním. Půjde tedy o stejnou částku, jakou vyplácela i loni. Celková výše navržených divident se vyhoupla na 6,84 miliardy korun. Server iHNed.cz o tom informovala mluvčí KB Monika Klucová.

Nárok na dividendu však bude mít akcionář, který bude vlastnit akcie Komerční banky k 29. květnu. Dividendy budou splatné k 29. červnu letošního roku.

Akcionáři Komerční banky navíc rozhodli o tom, že Komerční banka může nabývat vlastní akcie. Nejvyšší možný počet akcií, které může banka držet, je 3 800 985 kusů, což je zhruba desetina celé emise. Rozmezí pro nákup bylo valnou hromadou stanoveno na 1 000 až 3 500 korun za kus.

Valná hromada měla rozhodovat i o milionových odměnách členům vedení včetně odcházejícího předsedy představenstva a generálního ředitele Laurenta Goutarda. Výsledky tohoto hlasování ale Komerční banky neoznámila. Podle předem navrženého usnesení měl Goutard dostat 187 500 eur (pět milionů korun) a další členové představenstva Patrice Taillandier-Thomas 40 000 eur (1,1 milionu korun), Didier Colin 75 000 eur (dva miliony korun), Vladimír Jeřábek 3,3 milionu korun, Jan Juchelka dva miliony korun a Peter Palečka 2,7 milionu korun.

S akciemi Komerční banky se obchoduje na pražské burze, kde jejich cena rostla o osm procent na 2 612 korun. Komerční banka v loňském roce zvýšila konsolidovaný čistý zisk na 13,2 miliardy korun po předloňských 11,2 miliardy korun. Většinovým vlastníkem Komerční banky je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru