Podle nové nové makroekonomické predikce ministerstva financí (MF) se letos česká ekonomika propadne o 2,3 procenta. Příští rok pak český hrubý domácí produkt (HDP) vzroste o 0,8 procenta. Server iHNed.cz o tom informoval ve středu mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Hlavní světové ekonomiky se v důsledku krize na finančních trzích nacházejí v recesi, jejíž délku a hloubku je mimořádně obtížné, ne-li nemožné, odhadnout. Česká republika, coby značně proexportně orientovaná země, je na vývoj v zahraničí velmi citlivá, uvádí se v aktuální makroekonomické predikci ministerstva financí.

"Očekáváme proto, že po období vysoké dynamiky HDP a jejím následném zpomalování v loňském roce dojde letos k poklesu české ekonomiky o 2,3 procenta. Pro rok 2010 předpokládáme mírný růst HDP o 0,8 procenta. Rizika predikce však zůstávají vychýlena směrem dolů," uvedlo ministerstvo. Přitom ještě v lednu ve své predikci MF odhadovalo letos růst ekonomiky o 1,4 procenta a v příštím roce o 2,1 procenta.

MF: Letos bude inflace kolem 1,1 %

Kladný příspěvek k dynamice HDP by po celý horizont predikce měly podle ministerstva financí vykázat pouze výdaje domácností na konečnou spotřebu. Ty by měly být podpořeny výraznou dezinflací v letošním roce.

"Míru inflace pro letošní rok odhadujeme okolo 1,1 procenta, což reflektuje oslabení nákladových tlaků. V roce 2010 by míra inflace měla dále klesnout na 0,9 procenta. V obou letech se tak bude nacházet mimo toleranční pásmo inflačního cíle České národní banky (ČNB)," uvádí v prognóze ministerstvo s tím, že deficit běžného účtu platební bilance na HDP by měl zůstat na udržitelné úrovni.

Loni dosáhl podle předběžných údajů deficit vládního sektoru úrovně 1,5 procenta HDP. Pro letošní rok ministerstvo financí očekává prohloubení deficitu až na 4,5 % HDP, a to především díky působení automatických stabilizátorů a přijímání různých protikrizových opatření.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru