Německá automobilka Volkswagen vykázala v prvním čtvrtletí extrémně slabé výsledky. Čistý zisk společnosti se propadl o 72 procent na 263 milionů eur  (7,02 miliardy korun). Ještě v minulém roce firma dosáhla ve stejném období zisku 929 milionů eur.

Na počátku tohoto měsíce společnost uvedla, že její zisk podle předběžných údajů klesl o 74 procent na 243 milionů eur. Automobilka ve středu také potvrdila, že její tržby se snížily o 11 procent na 24 miliard eur.

Provozní ztráta 279 milionů eur

Největší evropská automobilka upřesnila, že divize VW vykázala provozní ztrátu 279 milionů eur ve srovnání s loňským ziskem téměř půl miliardy eur , napsal zpravodajský server BBC. Tržby se snížily o 21 procent na 14,3 miliardy eur.

Seat kvůli kolapsu domácího trhu hospodařil se ztrátou 145 milionů eur, ztráta divize Bentley činila 52 milionů eur. Luxusní divize Audi tento týden uvedla, že její provozní zisk klesl o 29 procent na 363 milionů eur.

Bez zahrnutí mimořádného příjmu 600 milionů eur z prodeje brazilské divize těžkých nákladních automobilů strategickému partnerovi MAN skončila v červených číslech i divize komerčních vozů. Provozní zisk divize finančních služeb se snížil o 44 procent na 156 milionů eur.

Automobilový průmysl po celém světě se nyní potýká s propadem poptávky, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry a výdajů. Výhled na zbývající část letošního roku je stále nejistý a podmínky na trhu zůstávají obtížné, napsaly agentury AP a Reuters.

Většinovým akcionářem podniku je německý producent luxusních vozů Porsche, který začátkem letošního roku zvýšil svůj podíl ve Volkswagenu na 50,8 procenta. Jeho cílem je získat ve VW v dohledné době 75 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru