Členské státy Evropské státy a europoslanci se ve středu dohodli na telekomunikačním balíčku, který by měl zásadně reformovat infrastrukturu telekomunikačního trhu v unii. Potvrdilo to ve středu české předsednictví. Podle něj nově dohodnutý kompromis vytváří prostor pro inovace a investice do telekomunikací. Zavádí též agenturu evropských regulátorů elektronických komunikací.

Dohodu musí ještě schválit na svém plenárním zasedání patrně příští týden Evropský parlament.

Podle českého předsednictví je součástí dohody například to, že národní regulátor může ve výjimečných případech po dominantním operátorovi v dané zemi EU požadovat, aby oddělil infrastrukturu od služeb.

Posledním bodem, který zabraňoval v minulých týdnech dohodě, byl spor o to, jak oficiálně naložit s právem přístupu na internet.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru