V pěti krajích od rána protestují zemědělci kvůli situaci v chovu mléčného skotu. S těžkou technikou vyjeli na silnice v Plzeňském, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém kraji a na Vysočině.

Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby rolníci nehodlali cíleně blokovat dopravu. Realita však byla jiná a pomalá jízda zemědělské techniky plynulost dopravy silně narušila.

Traktory s přívěsy, kombajny i nákladní automobily přejížděly ve skupinách po deseti až dvaceti kusech hlavně po silnicích I. a II. třídy pěti krajů.

"Chceme, aby se český národ probudil, podpořil nás a v různých anketách řekl - my tady ty zemědělce chceme a nechceme dovážet potraviny, o nichž nevíme, odkud jsou," uvedl předseda Zemědělského družstva Železný Újezd Jiří Tomec.

Farmáři vyjeli na silnice s nejlepší technikou, protože čekali zesílené kontroly policistů, což se potvrdilo.

Zablokované cesty na Vysočině

Nejvíce byli zamědělci vidět na Vysočině. Pomalou jízdou několik stovek traktorů a zemědělských strojů po dvě hodiny zdržovalo dopravu na hlavních trasách ve všech pěti okresech kraje. Na potíže v chovu dojného skotu zemědělci upozorňovali transparenty. Na řadě míst se kvůli protestu vytvářely několikakilometrové kolony aut.

"Hodnotím to velice pozitivně, nasazení zemědělců bylo maximální. Jsem rád, že se k tomu Vysočina takto postavila jako největší výrobce mléka v rámci České republiky," řekl šéf krajské agrární komory Vlastimil Vaněk. Podle jeho odhadu se do protestu zapojily stovky podniků a na silnicích se pohybovalo deset až 20 procent zemědělské techniky.

"Kraj Vysočina byl prakticky plošně pokryt," uvedl Vaněk. Zemědělci zdržovali dopravu například na výpadových silnicích z Jihlavy, u Žďáru nad Sázavou, v Havlíčkově Brodě i u Třebíče. Podle informací komory během protestů nenastaly žádné kolize.

Na jihu Čech brzdily manifestační kolony dopravu na hlavním tahu z Českých Budějovic na Prahu a v Táboře. "To, co jsme apelovali půl roku na ministra zemědělství a předsedu vlády, že je třeba řešit kritickou situaci s mlékem, do dnešního dne se nic nestalo," řekl ČTK jeden z organizátorů jízdy, místopředseda Mlékařského a hospodářského družstva Jih Zdeněk Houška.

Kolonu přitom netvořila jen auta zemědělců. Dodávku do ní vyslala i největší česká mlékárna, českobudějovická Madeta. "Madeta chápe situaci, že zemědělci nejsou schopni vyrábět dlouhodobě mléko pod šest korun. Proto jsme jim i touto formou chtěli vyjádřit podporu," uvedla mluvčí Madety Barbora Daňková.

Zhruba 50 strojů zemědělské techniky se zapojilo do protestní jízdy Agrární komory na Blanensku. Dalších celkem 60 kusů zemědělské techniky s černými vlajkami na traktorech, cisternách i sečkách vyjelo ze šesti míst na hlavní silniční tahy Plzeňska.

"Dopadnou jako před 240 lety"

Hlavní část protestů, na které se sešlo několik stovek zemědělců, proběhla v Chlumci nad Cidlinou na Hradecku na demonstraci proti nízkým výkupním cenám mléka. U památníku poraženého selského povstání z roku 1775 farmáři se podle svých předáků snaží upozornit veřejnost na problémy v chovu skotu a vyburcovat politiky k jejich okamžitému řešení.

Podle odcházejícího ministra zemědělství Petra Gandaloviče ale protesty nic nezmůžou. "Jsem si vědom současné situace, kdy zemědělci ztrácejí až 2,50 na litru mléka, ale bohužel v této chvíli s tím protesty a blokády nic nenadělají," řekl v České televizi. Podle něho je nutné přečkat obtížné období, neboť opatření EU již prý začínají pomalu působit.

"Statistika ukazuje, že ten strmý pád cen se zastavil a my se pohybujeme po nějakém plochém dně. Věřím, že se ceny snad začnou v druhé polovině roku zase zlepšovat," dodal. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí propad cen výrobců mléka pokračoval. Průměrná cena mléka nejvyšší jakosti klesla o více než třetinu na průměrnou cenu 6,54 Kč za litr, v březnu již na 6,25 Kč za litr.

Zemědělci si přinesli řadu transparentů. Například z Táborska přijeli s nápisem "Požadujeme rovné podmínky", zástupci Litoměřicka nesou transparent "Nechceme vybíjení dojného skotu v ČR". Dopravu na hlavní silnici z Hradce Králové na Prahu, která vede těsně kolem památníku, nezablokovali.

Česká republika není jediným státem, kde se protesty uskuteční. Podle informací Agrární komory by měli ve středu demonstrovat farmáři v dalších 13 zemích Evropské unie. Propad mléčných cen totiž již několik měsíců trápí farmáře v celé Evropě. Iniciátorem demonstrací je Německý svaz chovatelů mléčného skotu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru