Obchodní řetězce získávají stále větší podíl i na tuzemském trhu s pohonnými hmotami a jejich čerpací stanice jako své hlavní nákupní místo benzinu nebo nafty uvádí již téměř čtvrtina českých řidičů. Hypermarkety lákají motoristy hlavně na nízkou cenu pohonných hmot.

Vyplývá to z průzkumu, který v pondělí zveřejnila společnost Incoma Research.

V ČR je nyní podle údajů Incoma Research a GfK Group 3578 veřejných čerpacích stanic, přičemž na obchodní řetězce jich připadá 63. Ještě v roce 2002 přitom fungovalo u prodejen obchodních řetězců pouze 17 čerpacích stanic a v roce 2005 jich bylo již 31.

Veřejné čerpací stanice obchodních řetězců

Obchodní řetězec

Hypernova
Tesco
Globus
Makro

Počet

20
18
13
12

Zdroj: Průzkum Petrol Station 2009, Incoma Research, GfK Group

"Počet těchto provozoven (pump obchodních řetězců) průběžně stoupá a očekává se i nadále pokračování tohoto trendu. Téměř žádný z tradičních prodejců přitom není schopen konkurovat cenám těchto čerpacích stanic, které prodávají pohonné hmoty s minimální marží," stojí ve zprávě Incoma Research.

"Zákazníkům nabízíme pohonné hmoty za cenu nejnižší v dané lokalitě. Denně kontrolujeme ceny u konkurence v okruhu tří kilometrů a naše ceny pak upravujeme tak, aby byly nejnižší," sdělila dnes ČTK mluvčí společnosti Tesco Stores ČR Eva Karasová. Podobně se vyjádřil i mluvčí společnosti Ahold Libor Kytýr, který předpokládá, že řidiči kvůli obavám z dopadu hospodářské krize na jejich peněženky budou u pump obchodních řetězců čerpat pohonné hmoty častěji než dosud.

Obchodníci se shodují, že právě nízké ceny pohonných hmot, díky kterým roste výtoč jejich čerpacích stanic, jsou pro ně důležitou konkurenční výhodou v boji o zákazníky. Některé obchodní řetězce proto chystají stavbu dalších benzinových pump, své plány ale tají. Podle informací z databáze EIA připravuje stavbu nové čerpací stanice například Tesco.

 

V České republice provozují čerpací stanice obchodní řetězce Globus, Hypernova, Makro a Tesco. Vlastní síť čerpacích stanic připravují i družstva COOP. Pohonné hmoty nabídne zákazníkům až 70 družstevních prodejen, sedm by mělo být v provozu už letos. Vlastní pumpy už provozuje Jednota Havlíčkův Brod a Konzum Ústí nad Orlicí.

Hitem se stávají samoobsluhy

COOP plánuje pro svoji síť využít tzv. samoobslužné čerpací stanice. "Momentálně připravujeme 19 projektů bezobslužných pump u našich obchodních středisek. Pokud budou vhodné ekonomické podmínky, budeme mít do tří let takto vybavenou minimálně stovku prodejen," prohlásil nedávno prezident Svazu českých a moravských spotřebních družstev Zdeněk Juračka.

V rámci průzkumu Incomy vyplynuly i informace o preferencích řidičů. Jako své hlavní nákupní místo pohonných hmot jmenovala více než polovina řidičů jeden ze  tři největších řetězců v zemi: Shell, Benzina nebo ÖMV.

U pump Shell a ÖMV přitom podle průzkumu výrazněji častěji nakupují mladší řidiči, Benzina je naopak preferována spíše staršími řidiči.

VEŘEJNÉ ČERPACÍ STANICE

Počet stanic

Benzina

337

ÖMV                             

203

Čepro / EuroOil

192

Shell

172

PAP Oil

129

Agip

82

RoBiN OIL

69

Lukoil (Jet)

44

Esso (vlastněno Agipem od r.2007)

42

Slovnaft

31

KM - Prona

27

Unicorn

25

SVAM

22

Avanti (vlastněno ÖMV od r.2007)

17

  

ČS u řetězců hypermarketů

63

Hypernova

20

Tesco

18

Globus

13

Makro

12

Ostatní veřejné ČS

2123

CELKEM

3578

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru