Před sedmnáctou hodinou se koruna obchodovala kolem 26,63 za euro a proti čtvrtečnímu závěru tak posílila téměř o 30 haléřů. Ještě výrazněji posílila k dolaru, ze čtvrtečního závěru 20,65 za dolar až na 20,10 Kč/USD. Podle analytiků se o to zasloužily pozitivní statistiky z Německa, které dnes zcela zastínily nepříjemné zprávy z domova, a rostoucí ochota investorů spekulovat.

"Index německého podnikatelského klimatu totiž prudce stoupl na 83,7 bodu, zatímco trh čekal jen nepatrný růst na 82,3 bodu. Podnikatelská důvěra se tak v dubnu zotavila na nejvyšší úroveň za posledních pět měsíců. To samozřejmě vyvolalo ohromnou euforii. Nesmíme zapomínat, že ještě minulý měsíc byl index na historickém minimu. Navíc v úterý zveřejněný průzkum institutu ZEW, který měří důvěru německých investorů a analytiků, přinesl také překvapivě dobré výsledky," upozornil Vladimír Pikora z Next Finance.

Ministerstvo financí aktualizovalo svou předpověď vývoje české ekonomiky a nyní předpokládá pokles HDP v tomto roce o 2,3 procenta proti původní předpovědi růstu o 1,4 procenta.

Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek uvedl, že deficit veřejných financí bude tento rok na úrovni 4,5 až pět procent HDP.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru