Největší japonská makléřská společnost Nomura Holdings utrpěla ve finančním roce 2009 čistou ztrátu 709,4 miliardy jenů (asi 148,4 miliardy Kč). To je asi desetkrát vyšší ztráta než v předchozím roce a zároveň jedna z nejvyšších ztrát, jakou kdy nějaký japonský podnik utrpěl. Finanční rok firmy skončil 31. března.

Nomura doplatila především na propad akciových trhů, měla ale i vysoké náklady na převzetí části zkrachovalé americké banky Lehman Brothers. Tak vysokou ztrátu měla Nomura naposledy ve finančním roce 1998, kdy prodělala 397,5 miliardy jenů. Institut Shinko Research uvedl, že větší ztrátu, než má Nomura, měl v Japonsku zatím jen telekomunikační obr Nippon Telegraph & Telephone. Ten v roce 2002 ohlásil celoroční ztrátu 834,6 miliardy jenů.

Mezi hlavními příčinami celoroční ztráty je částka 230 miliard jenů, kterou Nomura vynaložila na převzetí aktivit zkrachovalé americké banky Lehman Brothers v Evropě, Asii a na Blízkém východě. Druhou příčinou jsou ztráty z obchodování, které souvisejí s propadem trhů a cen realit.

Japonsko zasáhla silná krize

Nomura ale nebude v Japonsku letos jediná, kdo má tak velkou ztrátu. Špatná čísla o hospodaření v posledním fiskálním roce už avizoval elektrotechnický koncern Hitachi. Ten uvedl, že celoroční ztráta se bude zřejmě pohybovat kolem 700 miliard jenů. Hitachi ale výsledky hospodaření zveřejní až 12. května. Japonská ekonomika nyní prochází hlubokou recesí. Vzhledem k tomu, že je závislá na exportu, pociťuje propad poptávky na globálním trhu. Od toho se odvíjí i problémy řady firem, které většinu produkce vytvážejí.

Japonská burza na houpačce: akcie rostou, jen klesá - čtěte ZDE

Závislost na vývozu přivedla Japonsko po 28 letech k obchodnímu deficitu - čtěte ZDE

Za čtvrté fiskální čtvrtletí Nomura měla ztrátu 217,1 miliardy jenů (asi 45,4 miliardy Kč). Je to další zhoršení proti stejnému období předchozího roku, kdy ztráta činila 153,9 miliardy jenů. Čtvrtletní výnosy se nicméně zvýšily na více než čtyřnásobek a dosáhly 99,2 miliardy jenů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru