Americký prezident Barack Obama se sešel s šéfy 14 společností vydávajících kreditní karty. Cílem schůzky bylo přimět je změnit nynější praxi ohledně zvyšovaní úrokových sazeb a poplatků. Firmy by podle Obamy měly zastavit nepoctivé zvyšování úrokových sazeb a posílit transparentnost.

"Věříme, že dokážeme dospět k něčemu rozumnému," řekl Obama po setkání Bílého domu s vedoucími představiteli těchto podniků.

Obama měl otázku zpřísnění podmínek pro kreditní společnosti jako jedno ze svých dílčích předvolebních témat. Jeho snahou podle zdrojů z oboru je dosáhnout dohody se společnostmi vydávajících karty, aby firmy kritizované praktiky ukončily ještě předtím, než budou schváleny příslušné zákony.

"Pracujeme v koordinaci s Kongresem na legislativě, která podporuje jednoduchost, vyžaduje transparentnost a férovost a zajišťuje odpovědnost. V tomto smyslu můžeme posílit ochranu spotřebitelů proti nekalým a podovodným praktikám," řekla ve středu Obamova poradkyně Valerie Jarret.

Zástupci kreditních společností ještě před začátkem schůzky dříve uvedli, že přísnější regulace zhorší dostupnost úvěrů.

Obamova schůzka proběhla na pozadí snah různých členů Kongresu, kteří se snaží zamezit například tomu, aby společnosti vydávající kreditní karty libovolně zvyšovaly úroky u existujících úvěrů, anebo účtovaly poplatky z prodlení v případě, že držitel karty neměl dostatek času na splácení. Jeden z návrhů například zakazuje vymáhání splátek od lidí mladších 21 let bez rodičovského dohledu. Zabraňuje také kreditním společnostem jednostranně měnit podmínky splátek.

Kreditky: Žhavé téma i hrozba v době krize

Téma ochrany držitelů kreditních karet ve Spojených státech kvůli ekonomické krizi, která řadě z nich znesnadňuje splácení úvěrů, v poslední době nabývá na naléhavosti.

Centrální banka Fed již přijala opatření, kterými omezila některé takové praktiky, jež její předseda Ben Bernanke označil za neférové a klamavé. Většina z nich ale začne platit až v červenci 2010. Členové Kongresu se regulaci snaží urychlit.

Odborníci již delší dobu upozorňují, že kreditní karty jsou po rizikových hypotečních úvěrech, které se považují za hlavní příčinu finanční krize, další "tikající bombou" na amerických finančních trzích. Pokud by je Američané, pro něž kreditní karty představují samozřejmou součást životního stylu, nedokázali ve větším množstvím splácet, mohlo by to mít podobný dopad jako problémy na hypotečním trhu.

Za státní peníze se podpora trhu nekoná

Kreditní společnosti obdržely od vlády od října minulého roku 120 miliard dolarů s cílem podpořit úvěrovou expanzi. Nicméně banky jsou nuceny v současné situaci, kdy nesplacené úvěry dosahují rekordních úrovní, chránit samy sebe, snižují úvěrové limity a zavírají problémové účty.

Šéf Citigroup Ned Kelly na tiskové konferenci minulý pátek uvedl, že sektor kreditních karet změnil v poslední době svůj charakter z růstového sektoru na risk management a vyšší ceny na trhu pomáhají bankám snižovat jejich ztráty.

"Banky se ovšem obávají, že dodatečné regulace ještě zhorší jejich situaci v současné době. Případné limity na úrokové sazby a poplatky, o kterých uvažuje Kongres, by mohly snížit jejich příjmy až o 12 mld. USD ročně,“ komentoval situaci Josef Stoulil, analytik Capital Partners."

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru