Boeing, druhý největší výrobce letadel na světě, oznámil ve středu, že jeho zisk za první čtvrtletí klesl o polovinu. Společnost byla raněna masivním snížením výroby,  kvůli odkladům dodávek nových letadel leteckým společnostem. Firma také předpověděla snížení cen a pokles předpokládaného zisku pro tento rok.

Poptávka po tryskových dopravních letadlech v letošním roce prudce klesla kvůli recesi , která tlumí poptávku po osobní a nákladní letecké dopravě. Letecké společnosti mají méně lidí v první třídě, která tvoří až 20% zisku leteckých společností.  Zpřísnění úvěrových podmínek ztížilo pro potenciální kupce financování nových strojů.

Boeing uvedl, že již plánuje restrukturalizovat výdaje části svého podniku, jako reakci na globální hospodářskou recesi. V lednu Boeing oznámil plány na snížení celkového počtu 10 000 pracovních míst po vyhlášení překvapující ztráty za čtvrté čtvrtletí.

V posledním čtvrtletí Boeing získal 610 milionů dolarů, ve srovnání s 1,21 miliard dolarů, za stejné období loňského roku.

Zisk dosáhl pouze 87 centů na akcii. Podle průzkumu společnosti Thomson Reuters,  očekávali analytici zisk okolo 91 centů na akcii a příjmy ve výši  16,70 miliard dolarů,

Příjmy se propadly až o 3 procenta na  16,50 miliard dolarů.

Společnost snížila své předpovědi zisku v roce 2009 na výši mezi  4,70 dolaru a 5 dolarů za akcii, z původního rozmezí mezi 5,05 dolaru a 5,35 dolaru, což odráží nižší výdělek v civilním leteckém podnikání společnosti.

Boeing se potýkal s problémy na svém programu letadel Boeing 747. V loňském roce společnost oznámila zpoždění dodávek letadel 747-8, nákladních i osobních tryskáčů, kvůli konstrukčním změnám, omezeným zdrojům a stávce. Ta zavřela civilní závody po dobu osmi týdnů.

Boeing již dříve v tomto měsíci uvedl ,že bude snižovat měsíční produkci Boeingu 777 na pět ze sedmi kusů. Omezení výroby má začít v červnu 2010. Očekává se, že tento krok povede ke snížení blíže neurčeného počtu pracovních míst.

"Rozšíření globálního ekonomického útlumu představuje bezprecedentní výzvu v našem obchodním segmentu, trhu s letadly," řekl Jim McNerney, generální ředitel firmy Boeing.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru