Největším dopadem hospodářské krize na tuzemské podniky v letošním roce je nutnost propouštět zaměstnance. K tomuto kroku muselo přistoupit již více než 40 procent společností. Vyplývá to z ankety Hospodářské komory, které se od konce ledna na jejích webových stránkách dosud zúčastnilo 441 firem.

Na anketní otázku, jak se ve firmě projevily negativní dopady hospodářské krize, odpovědělo 41 procent respondentů, že jejich firma musela snížit počet zaměstnanců. Více než pětina podniků uvedla, že pokud se situace nezlepší, bude muset uvažovat o ukončení činnosti a necelých 18 procent firem přiznalo, že jim meziročně ubyly zakázky.

Celkem osm procent firem zaměstnancům zmrazilo platy, šest procent má problém získat provozní úvěry od banky a pět procent na přechodné období zkrátilo pracovní týden nebo omezilo počet směn.

"Výsledky ankety věrně dokreslují situaci, která zde panovala na začátku letošního roku a v následujícím období. Mnoho firem mělo výrazný úbytek zakázek, podniky významně omezily výrobu nebo ohlásily odstávku provozů. Jedním z hlavních úsporných kroků byla redukce počtu zaměstnanců,“ řekl prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

V následujícím období očekává Kužel zastavení tohoto nepříznivého trendu a na konci roku předpokládá první náznaky oživení. Vše ale záleží na vývoji situace v západní Evropě a na tom, jak rychle budou přijata a uvedena v život protikrizová opatření v České republice, dodal.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru