Po restauracích chtějí nižší daň z přidané hodnoty i cestovní kanceláře a cestovní agentury. Prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Roman Škrabánek tuto středu na Žofínském fóru apeloval na ministerstvo pro místní rozvoj, aby se o snížení sazeb zasadilo. Náměstek ministra Jiří Koliba uvedl, že "to není jednoduché". Změna by navíc vyžadovala úpravu evropské směrnice, a tedy i shodu všech členských států unie.

Marže cestovních kanceláří nyní podléhá devatenáctiprocentní DPH. "My bychom chtěli, a je to hlas evropských cestovních kanceláří, aby toto zdanění bylo zařazeno do nižší sazby, což je v České republice devět procent," uvedl Škrabánek.

Nižší DPH by podle něj sice nesnížila ceny zájezdů, ale umožnila by firmám "lépe existovat". "Cestovní kanceláře pracují s velmi malou marží či prodělky," uvedl prezident.

Podle představ zástupců cestovních kanceláří by se snížení mělo uskutečnit ve dvou krocích. Nejprve by se týkalo zprostředkovatelských služeb pro hotely, poté by následovalo snížení i u zájezdů.

Služby s nižší sazbou DPH určuje příslušná směrnice Evropské unie. Českému předsednictví se nedávno podařilo dojednat přeřazení restaurací a dalších služeb do nižší sazby. Poslanecká sněmovna se tím bude zabývat příští týden a podle předběžných vyjádření politiků návrh podpoří.

Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Pavla Hlinky to pomůže částečně udržet zaměstnanost v oboru, protože některým provozovnám v posledních měsících dle jeho slov klesly tržby až na polovinu.

Složitá jednání na úrovni unie by bylo nutné absolvovat i v případě cestovních kanceláří. "Některá ze členských zemí musí toto dát na program jednání, což nejlépe dokáže předsedající země," uvedl Škrabánek.

Cestovní kanceláře má v působnosti ministerstvo pro místní rozvoj. "Na toto téma komunikujeme s ministerstvem financí. Není to jednoduché; jak už to bývá, pohledy jsou opačné," komentoval to náměstek MMR Jiří Koliba.

S nápadem na snížení či úplné zrušení DPH přišli i stavbaři. Podle nich by to nastartovalo "zamrzlý trh s byty". DPH již nyní činí ve většině případů u bytů devět procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru