Pro každého, kdo chce zvelebit svůj dům a šetřit energii, se ve středu otevřela možnost dostat od státu až stovky tisíc korun. Ministerstvo životního prostředí začalo přijímat žádosti od lidí, kteří chtějí zateplit dům, vyměnit kotel nebo si koupit solární panely. Letos chce rozdat deset miliard korun a v příštích letech dalších patnáct miliard.

Ministr životního prostředí v demisi Martin Bursík (SZ) odstartoval program na stavebním veletrhu v Brně. Podle Bursíka i Státního fondu životního prostředí (SFŽP) je zájem od rána obrovský. Na každou z regionálních poboček fondu přišly desítky lidí, zatím žádali více informací, málokdo už přišel s konkrétní žádostí o peníze.

Ministerstvo ještě před startem programu uvedlo, že odhaduje, že na peníze dosáhne kolem čtvrt milionu domácností.

ON-LINE ROZHOVOR  v 17:00:  Ptejte se odbornice: Jak získat peníze na zateplení domu?

"V tuto chvíli jsou krajská pracoviště v obležení, už od 7:00 ráno. Je možné ale žádat i poštou, máme na to čas do roku 2012," řekl ráno ředitel SFŽP Petr Štěpánek. Zájem je rekordní a návštěvnost webových stránek www.zelenausporam.cz údajně překonává návštěvnost renomovaných zpravodajských serverů, tvrdí Bursík.

Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS) při spuštění v Brně projekt přivítal jako dosud nejlepší protikrizové opatření vlády. "Pokud se podaří prostavět těch deset miliard, tak by to bylo nejlepší protikrizové opatření, jaké dosud je. Žádné šrotovné se s tím nemůže srovnávat," řekl novinářům na brněnských stavebních veletrzích generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Miloslav Mašek.

Na peníze nedosáhne každý

Dostat se k penězům ale bude komplikované: hlavní princip nových dotací spočívá v tom, že žadatel bude muset splnit přísná kritéria a sám bude investovat do co nejkvalitnějších technologií. "Chceme mít jistotu, že opravy budou dělat jen certifikované firmy a že použijí kvalitní materiály," uvedl Bursík.

Kdo bude chtít například jen obložit severní stranu svého domu polystyrenem, který si pořídí ve stavebninách, na dotaci nedosáhne.

"Pokud vezmu jako příklad obyčejný rodinný dům s přízemím a podkrovím a podlahovou plochou zhruba dvě stě metrů čtverečních, zateplení může vyjít přibližně na půl milionu korun. Dotace od státního fondu přitom může zaplatit až polovinu nákladů. Jedná se jen o jednoduchý příklad, jednotlivé objekty je vždy nutno podrobně propočítat," popsal Tomáš Chadim, vedoucí obchodního úseku společnosti SEVEn, která se zabývá energetickými úsporami.

Více než tři sta tisíc korun si musejí připravit ti, kteří kromě zateplení vymění i kotel a pořídí si solární panely. Některé staré kamenné domy se navíc podle odborníků ani nevyplatí zateplovat.

Chyba v papírech a dotace je pryč

Jednoduchá není ani administrativa. Než lidé přijdou se žádostí na regionální pobočku fondu nebo do banky, musí mít od odborné firmy zpracován posudek, ve kterém bude popsáno, které části domu a jakou technologií chtějí zateplit. Státní úředníci potom žádost posoudí. Budou přitom také dohlížet na to, jestli materiál na zateplení a stavební firma jsou uvedeny v seznamu, který fond zveřejnil na svém webu.

Pokud lidé se žádostí uspějí, může přijít ministerská kontrola. Úředníci se budou dívat na to, zda lidé nechtějí dotace na stavbu, která už je hotová, nebo zda na místě probíhá přesně to, co stojí v dokladech k žádosti o dotaci. Pokud přijdou na chybu, člověk může o dotaci přijít.

Banky tuší v zateplování velký byznys, lidem se chystají nabízet speciální půjčky. Dotace z programu na zateplování nebo výměnu vytápění Zelená úsporám možná bude poskytovat pět českých bankovních skupin - Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit Bank a LBBW. (VÍCE - Peníze na Bursíkovu "zelenou úsporu" bude vyplácet pět bank) "Rozhodli jsme se, že zapojíme do programu banky především kvůli snadnější dostupnosti úvěrů na spolufinancování pro žadatele," uvedl v Brně Štěpánek.

Přesné parametry a postupy žádostí o dotaci prostřednictvím bank budou údajů finančních institucí upřesněny. UniCredit Bank očekává podle informací HN zahájení nejdříve v první polovině měsíce června. Zájemci tam budou moci nosit i žádosti o dotace. U ČSOB a dalších finančních ústavů její skupiny, Poštovní spořitelny a Hypoteční banky, to podle ČTK bude během dvou až tří týdnů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru