Obavy z příštího zadlužování, ale také očekávání, že byty budou dále zlevňovat, přiměly lidi, aby si hromadně přestali brát hypotéky. Potvrdila to nová čísla z devíti největších bank, které tuto službu nabízejí. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex, jenž mapuje hypoteční trh od roku 2003, průměrné úrokové sazby nových hypotečních úvěrů občanům v březnu poklesly o čtvrt procentního bodu na 5,5 procenta.

„Pokles úrokových sazeb byl způsoben především reakcí na změnu ceny peněz na mezibankovním trhu. Z tohoto pohledu je současný březnový pokles úrokových sazeb velmi slabý,“ komentuje aktuální vývoj Fincentrum Hypoindexu Josef Rajdl, analytik společnosti Fincentrum.

Byl to druhý nejsilnější meziměsíční pokles v historii sledování vývoje hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex. Větší meziměsíční pokles cen byl pouze v červnu 2005. V té době sazby hypoték dlouho strmě klesaly až na historické minimum zhruba 3,6 procenta.

„Výrazný prostor pro další pokles sazeb je dále otevřený, zvláště uvědomíme-li si, že v současnosti banky úvěrují prakticky jen prověřené klienty či úvěry zajišťují v hodnotě výrazně převyšující hodnotu úvěru. Přesto významnější pokles průměrných sazeb pod 5 % může nějakou dobu trvat,“ doplnil Rajdl.

Sazby snižují postupně všichni

Mezi prvními přechodně snížila úrokové sazby Komerční banka, když dočasně nabízí úrokové sazby pro delší než roční fixace od 4,99 procenta. Slevu na úrokové sazbě nabízí do půli května také Hypoteční banka v rámci Jarní nadílky (a další banky, které zprostředkovávají její hypotéky, např. ČSOB).

GE Money Bank ve středu oznámila, že snížila úrokové sazby svých hypotečních úvěrů. Nově klienti, kteří hypoteční úvěr splácejí z běžného účtu typu Genius Active/Active+ a Genius Gold, získají slevu 0,5 procenta ročně ze standardní sazby hypotéky. Dříve dosahovala tato sleva výše 0,25 procenta.

Trvalou - 100% slevu na poplatku za zpracování - nabízí na českém trhu mBank, Raiffeisenbank, Česká spořitelna a paušální poplatek ve výši 2 900 Kč účtuje klientům Komerční banka. Navíc řada bank neúčtuje klientům poplatek za vyřízení hypotéky, pokud se rozhodnou novým úvěrem refinancovat svojí stávající hypotéku.

Během roku klesl objem hypoték za čtvrtletí o třetinu

Za celé první čtvrtletí poskytly banky hypoteční úvěry za 17,7 miliardy korun, což znamenalo meziroční pokles o 33,1 procenta. Počet sjednaných hypotečních úvěrů se od ledna do března meziročně snížil o 31,1 procenta na 10.296.

V březnu se hypoteční trh začal stabilizovat. V tomto měsíci banky poskytly 97 procent objemu hypoték prodaných v březnu 2008. Naštěstí se již obrátil nepříznivý trend, který charakterizovaly čísla za leden. Objemy hypoték v březnu vzrostly oproti únoru o více než 79 procent a o proti lednu přes 115 procent.

Lidé si v průměru půjčují 1,7 milionu korun

Průměrná výše hypotéky se přesto udržela jen mírně nad 1,7 mil. Kč. Banky zapojené do Fincentrum Hypoindexu poskytly pouze 4 417 hypoték. Počet hypotečních úvěrů v březnu dokonce překonal sumu z loňského třetího měsíce roku o 5,6 procenta. Již v únoru začalo docházet ke zvýšení počtu i objemu poskytnutých hypoték a v březnu tento trend i dále pokračoval.

Důvodů pro pokles počtu a objemu nově poskytnutých hypoték je několik. Na straně bank stojí v čele obezřetnost, kdy dochází k omezování některých typů produktů a k přísnějšímu posuzování žadatelů. Na straně klientů je hlavním motivem především vyčkávání - na pokles úrokových sazeb, ale i cen nemovitostí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru