Koruna si připisuje další značné ztráty. Česká měna slábne kvůli strachu, který mezi investory znovu odmítajícími rozlišovat jednotlivé země střední Evropy vyvolává tento region.

Po propadu na americkém Wall Street v úterý začala v červeném také celá akciová Evropa, což je pro středoevropské měny další signál vydat se na slabší hodnoty.

Rady expertů na měny, kteří lidem doporučili koupit si eura na dovolenou co nejdříve, tak nabývají na zajímavosti. A hlavně: ukazuje se, že jsou pravdivé.  

Koruna se dopoledne ocitla na úrovni 27,24 za euro a 21,10 za dolar. Evropské trhy už své ztráty korigují a tlak na měny v našem regionu by se tak měl podle analytiků zmenšit.

Guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma na semináři Slovensko-české obchodní komory uvedl, že ČNB bude v nové prognóze očekávat pokles české ekonomiky v letošním roce mezi jedním a dvěma procenty. Tedy více než v minulé prognóze. ČNB v aktuální prognóze letos předpokládá pokles HDP až o 0,3 procenta.

Do roku zpevnění kurzu

Ministr financí v demisi Kalousek zopakoval, že by letos ekonomika neměla klesnout o více než dvě procenta, příští rok by pak mohla dosáhnout zhruba půlprocentního růstu. "Ani v tomto případě nejde o překvapivé informace. Na korunu by zprávy z domova neměly mít vliv, hlavní slovo má nyní vývoj ve světě," uvedl pro server iHNed.cz analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Analytici lidem, aby eura na letní dovolenou nakupovali raději teď, protože koruně předpovídají, že v polovině roku oslabí až na 28 za euro. Současné oslabování koruně předpověděli předminulý týden i analytici renomované americké banky Goldman Sachs. Podle jejich předpovědi totiž koruna v následujících třech měsících bude oslabovat, ale do 12 měsíců by se měla vyšplhat k 25,50 za euro a být jednoznačným lídrem regionu střední a východní Evropy.

Eurodolar se po pondělí konsoliduje, v úterý dopoledne se obchoduje na 1,2930. "Nadále zůstávají důležité informace či spekulace o americkém bankovním sektoru a nové zprávy z firemní sféry," dodal Vlk.