Vláda v demisi vybrala v pondělí do druhého kola dva ze čtyř uchazečů o privatizaci Českých aerolinií (ČSA). Výběrem prošly dál Air France-KLM a konsorcium Unimex, uvedl ministr financí v demisi Miroslav Kalousek.

K výběru podle něj došlo "po posouzení všech hledisek včetně bezpečnostních". Ze hry tak vypadl ruský Aeroflot. Ve druhém kole privatizace, které připadne na období vlády úřednického kabinetu, bude jediným výběrovým kritériem už jen nabídnutá cena.

"Přijímáme toto rozhodnutí klidně, česká vláda má právo vybrat si své obchodní partnery. Znepokojují nás však výroky českých politiků o údajné bezpečnostní hrozbě, kterou by prý představoval prodej ČSA Aeroflotu. To považujeme za neobjektivní a neopodstatněné. Pokud toto byl důvod vyřazení naší firmy ze soutěže, pak toho litujeme," řekl agentuře ČTK Košljakov.

Privatizace bez problémů

Podle Kalouskova nedělního vyjádření tak může privatizaci bez problémů dokončit i úřednický kabinet Jana Fischera. "Já se toho vůbec nebojím, že by měla privatizaci dokončit úřednická vláda. Rozhodovat se bude už pouze na základě nabídnuté ceny , a proto by neměl být problém, aby o tom rozhodl kabinet úředníků," řekl Kalousek.

Zásadní problém v tom, aby privatizaci ČSA dokončila úřednická vláda, nevidí ani šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek.

O privatizaci 91,51 procenta akcií ČSA ve vlastnictví státu se ucházeli čtyři zájemci. Přihlášky do tendru podalo konsorcium Unimex a Travel Service a dále firmy Odien, Air France-KLM a Darofan ze skupiny Aeroflot. Nový majitel by měl být znám do konce září. Cenu aerolinek odborníci odhadují kolem 4,5 miliardy korun.