Koruna navázala v pondělí na své oslabování z posledních dnů, když se dopoledn dostala na úroveň 27,02 za euro, před 17. hodinou se pohybovala na úrovni 27,08 CZK/EUR. Česká měna oslabila o téměř 50 haléřů vůči americkému dolaru, když se před 17. hodinou pohybovala na úrovni kolem 21,04 CZK/USD. Vůči euru ztratila v pondělí téměř 30 haléřů.

"Světové trhy nevykročily do nového týdne zrovna optimisticky a náladu se nepodařilo zlepšit ani Bank of America, která zveřejnila vyšší zisk, než se čekalo. Na druhou stranu totiž výrazně zvýšila rezervy na špatné úvěry. Goldman Sachs varuje před rychlým růstem úvěrových ztrát Citigroup a navíc se šíří spekulace o velmi nepříznivém výsledku stress testů amerických bank," uvedl pro server iHNed.cz analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Výsledkem rostoucích obav je propad akciových trhů na obou stranách Atlantiku, pokles cen ropy a také oslabování měn v našem regionu, které nezůstaly stranou. Polský zlotý a koruna výrazně ztratily hned v úvodu a poté svůj propad zbrzdily. Maďarský forint se postupně přidal a také oslabil až na hranici 300 HUF/EUR.

Analytici lidem, aby eura na letní dovolenou nakupovali raději teď, protože koruně předpovídají, že v polovině roku oslabí až na 28 za euro. Současné oslabování koruně předpověděli předminulý týden i analytici renomované americké banky Goldman Sachs. Podle jejich předpovědi totiž koruna v následujících třech měsících bude oslabovat, ale do 12 měsíců by se měla vyšplhat k 25,50 za euro a být jednoznačným lídrem regionu střední a východní Evropy.

Sílící dolar

Americký dolar pokročil ve svém růstu, ke koruně posílil po 10. hodině našeho času na 20,81, k euru na 1,2900. Znovu mu pomohlo prohlášení z Evropské centrální banky (ECB). Tentokrát její šéf  Jean-Claude Trichet nevyloučil další uvolnění měnové politiky, i když naznačil jen mírné snížení sazeb.

"Současný smíšený vývoj evropských akcií neznamená pro eurodolar motiv k pohybu. V posledních dnech ale dolar sledoval akciové trhy méně - dokázal sbírat zisky i přes pozitivní vývoj na akciích," dodal Vlk.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru