Nový maďarský premiér Gordon Bajnai v neděli představil plány na snížení veřejných výdajů za dva roky o celkem 1,3 bilionu forintů (téměř 120 miliard korun). Dodal, že Maďarsko zvýší daň z přidané hodnoty, ale současně sníží daň ze mzdy i ze zisku. Maďarský hrubý domácí produkt by se podle premiéra mohl letos propadnout až o šest procent namísto dříve předpokládaného poklesu o 3,5 procenta.

"Je to program pro překonání krize, který vyžaduje oběti od všech Maďarů," uvedl Bajnai. Opatření, která nová vláda přijala, jsou prý bolestivá, ale nezbytná. Pokud by vláda rychle nejednala, hrozil by podle Bajnaie nekontrolovatelný pokles a ještě hlubší krize.
 
"Prognózy naznačují, že růst po celém světě, tedy i v Evropě, bude horší, než se dříve předpokládalo," řekl Bajnai. "Nyní tedy očekáváme, že maďarská ekonomika klesne o 5,5 až šest procent," dodal.

Maďarsko podle premiéra zvýší sazbu daně z přidané hodnoty na 25 procent ze současných 20 procent, na základní potraviny a služby by však měla být stanovena zvláštní sazba DPH ve výši 18 procent. Daň ze mzdy by se měla snížit o pět procentních bodů a mírně by měla klesnout také daň ze zisku. Daňové změny mají pomoci udržet pracovní místa a zvýšit rozpočtové příjmy související se spotřebou. "Cílem tohoto programu je ochránit pracovní místa a ochránit rodiny i malé podniky před krizí," řekl Bajnai.

Letos 400, příští rok 900 miliard forintů

Vláda podle premiéra plánuje snížit veřejné výdaje o 400 miliard forintů v letošním a o 900 miliard forintů v příštím roce. Chce toho dosáhnout díky zmrazení mezd ve veřejném sektoru a penzí i určitému snížení sociálních výdajů, píše agentura Reuters.
 
Maďarsko, na které tvrdě dopadla hospodářská krize, se potýká s vysokými dluhy, jež ohrožují jeho finanční stabilitu. Mezinárodní měnový fond a další instituce slíbily zemi půjčku 25,1 miliardy dolarů (přes 500 miliard korun), která by měla podpořit státní rozpočet.