Zájem investorů o technologické tituly byl hlavním "motorem" při obchodování s akciemi velkých amerických firem. Obchodníky uklidnily výsledkové zprávy velkých podniků včetně internetového Googlu a lepší než očekávané výsledky banky JPMorgan posílily naděje, že se bankovní sektor stabilizuje.

Index Dow Jones si připsal 95,81 bodu na závěrečných 8125,43 bodu, a posílil tak o 1,19 procenta. Na technologickém trhu stoupl index Nasdaq Composite o 2,68 procenta na 1670,44 bodu, když si 43,64 bodu připsal.

Investory povzbudily nedávné známky toho, že by ekonomika mohla přestat klesat. Na akcie technologických firem pak sázeli v očekávání, že jejich výsledky za první čtvrtletí budou solidní. Google posílil o 2,4 procenta na 388,74 dolaru, přestože zveřejnil svá čísla až po závěru obchodování.

Google nakonec přinesl skutečně lepší výsledek, než se čekalo. Jeho akcie pak elektronickém obchodování vyskočily v jednu chvíli o dalších pět procent až na 408 dolarů.

Během burzovního obchodování posílil počítačový Hewlett-Packard o pět procent na 36,60 dolaru. Emise gigantu International Business Machines stoupla o 2,6 procenta na 101,43 dolaru a výrobce Macintoshů, iPodů a iPhonů Apple vzrostl o 3,2 procenta na 121,45 dolaru.

Na devizovém trhu ale investory ovlivnil nepříznivý vývoj ekonomických indikátorů a nahoru šly dolar a jen na úkor jednotné evropské měny. Zájem o dolar a japonskou měnu vyvolaly obavy, že se světová ekonomika nedostane z recese rychle. Obě měny posloužily jako bezpečnější investice v nejistých dobách.

Kurz eura oslabil o 0,4 procenta na 130,85 JPY a dolar vůči japonské měně v závěru dne stagnoval na 99,35 JPY. Euro k dolaru oslabilo na 1,3170 USD, také se ztrátou 0,4 procenta, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru