Roční příjmy Slováků očištěné od daní a odvodů se loni díky růstu ekonomiky zvýšily o pětinu - na 6102 eur (zhruba 164 022 Kč). Vyplývá to ze studie společnosti GfK, která se věnuje průzkumu trhu. Navzdory příznivému vývoji ale příjmy Slováků výrazně zaostávaly za celoevropským průměrem, který činil 12 500 eur (asi 336 000 Kč). V ČR loni příjmy stouply o 12 procent na 6412 eur (přes 170 000 Kč).

Autoři studie nezkoumali, co si reálně mohou lidé ve svých zemích koupit. Obecně ale platí, že ve státech s vyššími příjmy jsou také vyšší životní náklady.

Úrovní příjmů obyvatel se Slovensko loni v žebříčku 41 evropských zemí umístilo na 26. místě, řekla zástupkyně GfK Daniela Čekovská. Na čele bylo Lichtenštejnsko s 44 851 eury (asi 1 205 595 Kč), na druhém místě Lucembursko s 28 192 eury a na třetím Švýcarsko s 26 842 eury. Nejméně měli naopak k dispozici obyvatelé Moldavska, kteří mohli v průměru utratit 788 eur (asi 21 181 Kč).

Z V4 vedou v Evropě zatím ještě Češi

Dvacetiprocentním růstem příjmů Slovensko předběhlo sousední země Visegrádské čtyřky (V4). V Polsku se loni příjmy zvýšily o 13 procent, v České republice o 12 procent a v Maďarsku o dvě procenta. Navzdory tomu ale mohli ze zemí V4 nadále v největší míře utrácet Češi, kteří dosáhli v celoevropském žebříčku na 23. místo. Maďarsko bylo za Slovenskem na 28. místě a Polsko na 29. místě.

GfK při výpočtu zohlednil všechny příjmy lidí včetně státních dávek. Nejvyšší koupěschopnost v rámci SR má dlouhodobě Bratislava, kde činí v průměru 8933 eur na rok. Najméně má východ země.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru