Americká investiční banka JPMorgan Chase, druhý největší tamní bankovní dům podle aktiv, vykázala za první čtvrtletí letošního roku zisk 2,14 miliardy dolarů (zhruba 43,66 miliardy korun) oproti 2,37 miliardám za první tři měsíce loňského roku. Výsledky jsou však mnohem lepší, než očekávaly trhy. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Bloomberg.

Zisk se tak vyšplhal na 40 centů, čímž překonal konsensuální odhad trhu, který očekával čistý zisk bez jednorázových položek 32,2 centu, na druhou stranu ale zaostal za loňskými 68 centy.

Reakce akcií JPMorgan

Spekulace trhu o tom, že se pokles ziskovosti banky JPMorgan prudce zpomalil, pomohl za poslední měsíc titulu téměř ke zdvojnásobení tržní hodnoty. “Získávají tržní podíl téměř v každém podnikání. Banka je otevřená dělání obchodů, agresivní tvorbě trhu i vytváření úvěrů,“ uvedl pro agenturu Bloomberg analytik pobočky Barclays v New Yorku Jason Goldberg. 

Akcie JPMorgan reagovaly na zveřejněné hospodářské výsledky nejprve mírným růstem, ale o pár minut později se v předobchodní fázi přelily do minusu 1,35 procenta na hodnotu 32,12 dolaru za akcii. Na začátku druhé hodiny regulérního obchodování na americké Wall Street už ale akcie JPMorgan rostly o 1,6 procenta na 33,09 dolaru za akcii.

Výsledková sezona v plném proudu

Tento a příští týden je zveřejňováním hospodářských výsledků amerických bank plný. Například Goldman Sachs Group už v pondělí oznámila své výsledky za první fiskální čtvrtletí, kterým překonala očekávání analytiků. V prvním finančním čtvrtletí totiž zvýšila čistý zisk na 1,81 miliardy dolarů (tedy 3,39 dolaru na akcii) z 1,47 miliardy dolarů před rokem.

Výsledek je o to lepší a překvapivější v porovnání s obří ztrátou 2,29 miliardy dolarů za poslední loňské čtvrtletí. Banka navíc oznámila, že chce prodat vlastní akcie za pět miliard dolarů, což by jí mělo pomoci splatit vládní půjčku 10 miliard dolarů.

Nečekaně dobré zprávy o výsledcích amerických bank načala už minulý týden Wells Fargo, která oznámila, že za první čtvrtletí očekává čistý zisk kolem tří miliard dolarů, tedy 55 centů na akcii, přičemž analytici očekávají 29 centů na akcii. V pátek má zveřejnit výsledky Citigroup, příští týden pak Bank of America, Bank of New York Mellon a oficiálně právě Wells Fargo.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru