Ceny pro spotřebitele ve Spojených státech amerických za posledních 12 měsíců do března klesly o 0,4 procenta. Podle agentury Bloomberg jde o vůbec první celoroční pokles od roku 1955. Oproti předchozímu měsíci klesly spotřebitelské ceny o 0,1 procenta. Hlavním důvodem byly klesající ceny pohonných hmot a potravin. Náklady na energie klesly o tři procenta.

V únoru spotřebitelské ceny ve Spojených státech meziměsíčně vzrostly o 0,4 procenta, a zaznamenaly tak nejprudší nárůst od loňského července.

Index spotřebitelských cen bez potravin a energií v březnu vzrostl meziročně o 1,8 procenta a oproti únoru o 0,2 procenta.

Už v úterý americké ministerstvo obchodu oznámilo, že výrobní inflace v březnu nečekaně klesla meziročně o 3,5 procenta především kvůli nižším cenám energií. Šlo o největší meziroční pokles od roku 1950. Index výrobních cen klesl o 1,2 procenta v porovnání s únorovým růstem o 0,1 procenta. A právě výrobní ceny jsou ukazatelem budoucího vývoje spotřebitelských cen. Jejich změny se totiž obvykle časem projeví i v obchodech.

Hrozí deflace?

Ekonomové po celém světě neustále varují před rizikem deflace. Spotřebitelská i výrobní inflace totiž polevuje především kvůli dopadům ekonomické recese, která nutí podniky snižovat výdaje a škrtat pracovní místa. Čím dál více se totiž projevují deflační tlaky.

"Za nějaký čas přijde dokonce deflace, a ta bude představovat daleko větší riziko než inflace," upozornila podle agentury Bloomberg nedávno prezidentka pobočky americké centrální banky (Fed) v San Franciscu Janet Yellen.

Deflace představuje absolutní meziroční pokles spotřebitelských, případně výrobních cen. S potřebitelé by sice díky snížení cen mohli ušetřit v obchodech, ale deflace by se mohla negativně odrazit v poklesu tržeb firem, které trpí celou řadou problémů.

V americké ekonomice bylo v březnu zrušeno 663 000 pracovních míst a míra nezaměstnanosti vzrostla na 8,5 procenta, a vyšplhala se tak nejvýše za 25 let. Americká ekonomika se v posledním čtvrtletí loňského roku propadla o 6,3 procenta, což byl nejvyšší pokles od prvního čtvrtletí 1982.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru