Polostátní ČEZ je nejziskovější tuzemskou firmou. Představenstvo energetické společnosti ČEZ navrhne valné hromadě vyplatit z loňského zisku hrubou dividendu 50 korun na akcii. Informovala o tom ve středu firma.

"Navrhovaná výše dividendy představuje nárůst o 10 korun oproti dividendě vyplácené v loňském roce, kdy činila 40 korun na akcii," uvedl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž. Valná hromada společnosti se bude konat 13. května.

Akcie ČEZ zamířily vzhůru

Celkem je na dividendy určeno přes 26,6 miliardy korun, stát jako majoritní vlastník obdrží zhruba 18,7 miliardy korun. V uplynulém roce státní rozpočet na dividendách získal téměř 13 miliard korun. Výši dividend již dříve avizoval šéf ČEZ Martin Roman, který prohlásil, že na dividendách bude firma dávat mezi 50 a 60 procenty loňského zisku.

Akcie ČEZu, které jsou na pražské burze vůbec nejžádanějšími. Dennodenně s nimi investoři učiní transakce za více než polovinu celkového objemu pražské burzy. Po potvrzení 50korunové dividendy zamířily akcie společnosti ČEZ na burze výše, a to i přes fakt, že výše dividendy byla předem avizovaná. Krátce po 13. hodině sílily o necelá tři procenta a táhly tak nahoru i index PX.

"Po zveřejnění návrhu dividendy se o akcie ČEZu začali kupci více zajímat, byla to pro ně příznivá zpráva, proto akcie firmy rostou," řekl pro server iHNed.cz makléř Patria Finance Marek Stuchlík.

Čistý zisk ČEZ se mimo jiné kvůli meziročnímu nárůstu cen elektřiny zvýšil za loňský rok o necelých jedenáct procent na 47,4 miliardy korun. Podle představenstva byl celý loňský rok pro ČEZ úspěšný a proto se chce pokračovat v dividendové politice. "Částka navrhovaná k výplatě za rok 2008 představuje přibližně 56 procent z konsolidovaného zisku po zdanění," uvedl Kříž.

České akcie lákají levnými dividendami

I v nejistých dobách finanční krize nabízí české akcie jednu jistotu - dividendy. Akcie jsou po mohutném propadu z loňského roku totiž nejlevnější za pět let, firmy však podle odhadů analytiků pro agenturu Bloomberg budou vyplácet stejné nebo dokonce o málo lepší dividendy.

Z dalších významných společností působících v Česku oznámily výsledky a výši dividendy zatím Česká spořitelna, která vyplatí na dividendách 102 korun na akcii - to je víc než trojnásobek toho, co v minulých letech. Většinu vysoké dividendy však spolkne mateřská rakouská banka Erste Bank. Jako většinový vlastník totiž získá z dividend 15,5 miliardy korun z celkové částky 15,8 miliard korun, která jde na dividendy. - VÍCE ZDE

Úspěšný rok měl i český rafinerský koncern Unipetrol. Zisk se mu sice propadl o 95 procent na 65 milionů korun, ale na rozdíl od svého vlastníka PKN Orlen se udržel v zisku. Největší polská rafinerie se totiž poprvé ve své historii propadla do ztráty přibližně 660 milionu zlotých. Vedení Unipetrolu však podobně jako v jiných letech doporučilo dividendy nevyplácet.

Tabákový koncern Philip Morris zatím oznámil jen část svých výsledků na pozvánce na valnou hromadu s tím, že výše dividendy bude oznámena až na valné hromadě koncem dubna. - VÍCE ZDE.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru