Koruna ve středu dopoledne oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru spadla zhruba hodinu před polednem zhruba o 15 haléřů na 26,82 a k americkému dolaru na 20,28.

Koruna tak pokračuje i ve středu v úterý nastoupené cestě oslabování. Hlavním důvodem jsou podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka špatné zprávy z tuzemské ekonomiky.

Koruna se vydala cestou prognózy Goldman Sachs

"V úterý statistiky dokládající rychlejší zhoršování na straně reálné ekonomiky, ve středu pak výraznější deflace ve výrobních cenách. Obojí ukazuje na horší průběh recese a zvyšuje přesvědčení, že Česká národní banka opět sáhne ke snížení úrokových sazeb," uvedl pro server iHNed.cz Vlk.

Současné oslabování koruně předpověděli minulý týden i analytici renomované americké banky Goldman Sachs. Podle jejich předpovědi z minulého čtvrtku totiž koruna v následujících třech měsících bude oslabovat, ale do 12 měsíců by se měla vyšplhat k 25,50 za euro a být jednoznačným lídrem regionu střední a východní Evropy.

Vzhledem k novým informacím z české ekonomiky tak podle něj koruna nabrala jiný směr než zlotý a forint. Polské měně totiž naopak pomohl plán napojení na úvěrovou linku Mezinárodního měnového fondu (MMF) a té maďarské zvolení nového premiéra. Ze světa může na region podle analytiků negativně působit pokles hlavních akciových trhů, kde doznívá vliv amerických maloobchodních tržeb a neposkytnutí výhledu od společnosti Intel.

Americký dolar pokračuje v pomalém nabírání zisků a jeho kurz k euru se ve středu dopoledne dostal na 1,3220. Nadále tak těží z vyšší averze k riziku, která přichází s horšími zprávami.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru