Uživatelům této služby Česká spořitelna od neděle 19. dubna nabídne pro vstup do Servisu 24 přihlašovací SMS zprávu. Tou získají kód, kterým přihlášení potvrdí.

"Snažíme se dát klientovi více vybrat. I dosavadní způsob, při kterém klient pro přihlášení do Servisu 24 používá jen klientské číslo a své heslo, však považujem za bezpečný. Všechny aktivní transakce, jako jsou například platby, proběhnou jen po zadání potvrzující zprávy SMS," řekla včera HN Kristýna Havligerová, mluvčí spořitelny.

Za rozhodnutím spořitelny vidí odborníci snahu více se bránit proti riziku dalších útoků. S více než 1,2 milionu uživatelů internetového bankovnictví jde o banku s největším počtem těchto klientů. Veškeré služby spořitelny využívá přes pět milionů zákazníků.

Už vloni proto ČS zrušila možnost změny autorizačního telefonního čísla, na které posílá při online transakcích autorizační SMS po internetu. Klient musí navštívit její pobočku.

Experti: SMS je běžnou cesta k bezpečí, která zvýší tržby

Podle odborníků si spořitelna pro nejnovější krok v silnější ochraně internetbankingu zvolila jeden z nejbezpečnějších a přitom uživatelsky nejpohodlnějších způsobů. Ten po klientovi nevyžaduje žádné velké technické vědomosti či zdlouhavé vyřizování. Novou službu si zařídí buď přímo v aplikaci Servisu 24 nebo na pobočce.

"Používání autorizačních klíčů a certifikátů mnohé lidi od online bankovnictví odrazuje. Banky bruslí na tenkém ledě a stále to řeší," komentuje krok spořitelny Petr Krčmář, šéfredaktor serveru Root. cz.

Na novince si může spořitelna vylepšit tržby. Existující vyšší typ zabezpečení u ní využívá jen asi tři procenta klientů. Za každou přihlašovací SMS si bude banka účtovat 1,50 Kč.

Podobný způsob ochrany už mají v Česku další banky, například GE Money Bank, ČSOB nebo Raiffeisenbank.

Obavy o zmizení peněz z účtu v Česku vzrostly loni, kdy spořitelna a další banky čelily silně vlně phishingových útoků. Při nich podvodníci lákali od lidí PIN ke zneužití jejich karet. Jde o celosvětový problém. Podle aktuální studie firmy Garnet se jen v USA vloni zvýšil počet těchto útoků o 40 procent. Češi se také vloni prvně setkali s napadením počítačů trojským koněm, který získává přihlašovací údaje pro provádění transakcí. Podle odborníků novinka ČS tato rizika výrazně snižuje.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru