Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil řízení s energetickou společností ČEZ kvůli možnému zneužití dominantního postavení na trhu. Důvodem je příspěvek 1 000 korun na nákup nových, energeticky úsporných elektrospotřebičů, který dnes firma zavedla.  Podle předsedy ÚOHS Martina Peciny nelze vyloučit, že antimonopolní úřad ČEZ potrestá.

"V této věci jsme dnes zahájili řízení," prohlásil Pecina v České televizi s tím, že ČEZ možná tímto opatřením zneužívá své dominantní postavení na trhu.

Dva měsíce šrotovného ČEZu na ledničky a pračky

Energetická společnost ČEZ začala dávat příspěvek 1 000 korun na nákup nových, energeticky úsporných spotřebičů. Peníze mohou zákazníci ČEZ získat na nákup nové chladničky, mrazáku, jejich kombinace nebo pračky. Akce, o které jako první už minulý týden informoval server iHNed.cz, má trvat do 15. června, v případě vyčerpání příspěvků i dříve.

Zákazníci ČEZ mohou slevu uplatnit jen v prodejnách s elektronikou Datart a Euronics, podmínkou je vrácení starého spotřebiče stejného druhu nebo potvrzení o jeho ekologické likvidaci.

Nad postupem ČEZ se už podivil další prodejce elektroniky Electro World, který v prohlášení z minulého týdne uvedl, že se cítí krokem ČEZu, jenž se obrátilv pouze na jeho konkurenci, poškozen.

Podobnou akci jako ČEZ již v roce 2007 zorganizovala společnost E.ON. Lidé, kteří tehdy při nákupu energeticky úsporné pračky, myčky či kombinované chladničky Whirlpool předložili v prodejně fakturu za elektřinu od E.ON, mohli ušetřit 17 až 28 procent.

Šrotovné se nyní v Česku stává stále žádanější. Jeho zavedení po vzoru automobilek požadují i tuzemští nábytkáři. Ti však chtějí příspěvek od státu, který by měl v případě likvidace starého a nákupu nového činit 15 000 korun.

Nábytkáře podle tajemníka Asociace českých nábytkářů Tomáše Lukeše inspiroval návrh protikrizového vládního plánu ČSSD, na kterém se největší opoziční strana rámcově dohodla s končící vládou. Protikrizový návrh počítá se zavedením šrotovného na automobily ve výši 30.000 korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru