Objem rizikových úvěrů poskytovaných domácími bankami loni poprvé po zhruba šesti letech narostl, a to ze 109 miliard korun v lednu na 155 miliard Kč v závěru roku. Z tohoto objemu takzvaných klasifikovaných úvěrů víc než čtvrtina připadala na průmysl. Vyplývá to z publikace, kterou na svých webových stránkách zveřejnil Český statistický úřad.

"Ke zvýšení objemu úvěrů klasifikovaných jako úvěry s jistým stupněm rizika, v kategoriích 'sledované, nestandardní, pochybné a ztrátové', došlo v ekonomice poprvé od počátku roku 2002. Následujících šest let do poloviny roku 2008 totiž jejich podíl na celkových úvěrech klesal," uvádí ČSÚ.

Klasifikovaný úvěr přichází "do módy"?

Podíl ohrožených úvěrů přitom od počátku roku 2002, kdy představoval zhruba pětinu všech korunových úvěrů v ekonomice, klesl až na šest procent v polovině roku 2008. Na konci loňského roku to ale bylo již 7,2 procenta a letos v únoru 7,6 procenta celkových korunových úvěrů poskytnutých bankami.

V průmyslu od června do prosince 2008 stoupl objem rizikových úvěrů o 18,7 miliardy korun na 44,7 miliardy Kč. Na tomto přírůstku se podepsal téměř 11 miliardami zpracovatelský průmysl a dále výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody s 6,9 miliardami korun.

V polovině roku přitom podle statistiků podíl průmyslu na celkovém objemu klasifikovaných úvěrů v ekonomice představoval zhruba 22,7 procenta. "To byl také vůbec nejnižší podíl průmyslu na objemu rizikových úvěrů za všechna odvětví od roku 2002, odkdy jsou v této podobě klasifikované úvěry sledovány Českou národní bankou," řekl statistický úřad.

Nejvyšší podíl klasifikovaných úvěrů mělo koncem loňského roku stavebnictví a ubytování a stravování. Nejméně rizikových úvěrů bylo v lesnictví a finančním zprostředkování.

Klasifikované úvěry loni rostly rychleji než úvěry celkem. Ty během roku 2008 přidaly 291,7 miliardy korun, tedy 16,4 procenta.