Singapurská ekonomika se v letošním prvním čtvrtletí propadla o téměř 20 procent, což představuje její dosud nejvýraznější pokles. V úterý to oznámilo místní ministerstvo obchodu a průmyslu. Singapur je vysoce závislý na exportu, takže ho těžce zasáhla světová hospodářská krize.

Hrubý domácí produkt země se proti poslednímu čtvrtletí loňského roku snížil o 19,7 procenta, uvedlo ministerstvo. V meziročním srovnání se ekonomika v prvním čtvrtletí propadla o 11,5 procenta.

 

Horší, než se čekalo

Singapur je první asijskou zemí, která zveřejnila údaje o vývoji HDP v prvním čtvrtletí. Neuspokojivý výsledek naznačuje, že asijské ekonomiky závislé na exportu, například Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan a Hongkong, by mohly čelit hlubší a delší hospodářské recesi, než se dosud očekávalo, napsala agentura AP.

Ministerstvo rovněž uvedlo, že singapurská vláda nyní v celém letošním roce očekává pokles domácího hospodářství o šest až devět procent. Předchozí vládní prognóza přitom počítala se snížením o dvě až pět procent.

Singapur již v lednu představil balíček opatření na podporu ekonomiky v hodnotě 14 miliard dolarů (280 miliard Kč). Podle některých analytiků by vláda mohla v červnu výdaje na pomoc ekonomice zvýšit.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru