Celkové maloobchodní tržby v únoru bez sezonního očištění meziročně klesly o 7,9 procenta. Tržby včetně maloobchodního prodeje pohonných hmot, avšak bez prodeje aut a jejich oprav, byly nižší o 5,5 procenta, především kvůli poklesu útrat za pohonné hmoty. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se meziročně bez očištění snížily o 13 procent. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle nové klasifikace odvětví se do maloobchodu zahrnuje i maloobchodní prodej pohonných hmot, který byl dříve součástí tzv. motoristického segmentu (z něj zůstal pouze velkoobchod, maloobchod a opravy motorových vozidel).

Po očištění o sezónní vlivy, kalendářní a pracovní dny se tržby v maloobchodě v únoru snížily meziměsíčně reálně o 1,5 procenta, z toho za potraviny o 1,6 procenta a za nepotravinářské zboží o 0,8 procenta.

Meziročně klesly o 1,1 procenta, na což měl největší vliv prodej pohonných hmot, který i po očištění zůstal oproti únoru 2008 nižší o 6,3 procenta. Tržby za potraviny stagnovaly a za nepotravinářské zboží klesly jen o 0,2 procenta.

Chladnější zima

Kromě již zmiňovaného jednoho chybějícího dne, který nejvíc ovlivnil prodej běžného, denně nakupovaného zboží, se projevil i vliv chladnějšího průběhu zimy a omezení výstavby bytů.

Nejvyšší pokles zaznamenaly prodeje ve stáncích a na trzích o 21,9 procenta, ve smíšených prodejnách s převahou nepotravinářského zboží, a to o 16,1 procenta a výrazně klesl i prodej ve specializovaných prodejnách potravin.

"Rostly tržby za léky, zdravotnické potřeby a kosmetiku o půl procenta, prodej přes internet, maloobchod s počítačovým a komunikačním zařízením a tržby některých prodejen sportovních potřeb," podotkl ČSÚ. 

Největší podíl na meziročním poklesu neočištěných tržeb měl maloobchod s ostatními výrobky pro domácnost (např. s elektrospotřebiči, nábytkem a souvisejícími výrobky, sklem a potřebami pro kutily) a prodej pohonných hmot.

Maloobchod v eurozóně v útlumu

Maloobchodní tržby eurozóny v únoru meziměsíčně poklesly o 0,6 procenta. Je to mnohme horší výsledek, než se původně očekávalo. V celé Evropské unii (EU27) se tržby propadly o 1,2 procenta.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali pokles oproti lednu letošního roku o 0,4 procenta. Meziročně pak předpovídali propad o 2,5 procenta.

Nepříznivý vliv měly především padající ceny v maloobchodním prodeji jídla, pití a tabáku, což je velice důležitá referenční skupina. Ta se propadla v EU27 o 0,9 procenta.

Statistiky Eurostatu potvrzují, že spotřebitelská poptávka zůstává v probíhající ekonomické krizi stále slabá. Maloobchodní tržby jsou jedním z důležitých ukazatelů domácí poptávky, která stagnuje kvůli růstu nezaměstnanosti a provázanosti světových ekonomik postihnutých krizí.

Související