Ekonomická krize podle obchodníků nepoznamenala letošní velikonoční útraty Čechů, které před Velikonocemi ve srovnání s běžným obdobím vzrostly o desítky procent a byly údajně stejné či mírně vyšší než loni. Lidé více nakupovali hlavně sváteční pečivo, potraviny, sladkosti, vejce či alkohol. Velikonoce jsou po Vánocích pro obchodníky druhým vrcholem roku.

"V porovnání se stejným obdobím minulého roku jsme v týdnu před Velikonocemi zaznamenali v prodejnách Albert a Hypernova vyšší tržby a průměrný jednotlivý nákup našich zákazníků v řádu několika procent," řekl ČTK mluvčí společnosti Ahold Czech Republic Libor Kytýr.

Podobně hodnotí vývoj tržeb také mluvčí společnosti Tesco Stores ČR Eva Karasová. "Češi letos utratili na Velikonoce stejně jako loni," uvedla.

 

 

Kytýr ale upozornil na to, že lidé letos při velikonočních nákupech více využívali různé akční nabídky zlevněného zboží. Nejčastěji letos za velikonoční nákupy podle průzkumu společnosti Ahold utratili v průměru zhruba 1 000 korun. Tuto částky plánovala vydat přibližně třetina dotazovaných.

Velikonoční prodeje podle Karasové vrcholily tři týdny před velikonočním pondělím. "Nejvíce zákazníků samozřejmě přišlo v posledním týdnu před svátky. Nejdříve zákazníci kupují suroviny na pečení, dále alkohol a dekorace a poslední týden před svátky potraviny, cukrovinky a drobné dárky," řekla Karasová.

Například prodej vajíček před Velikonocemi podle Karasové vzrostl o 150 procent, uzeného masa o 70 procent, potřeb na pečení až o polovinu či alkoholu o 30 procent. Velký zájem byl také o králičí a jehněčí maso a ryby.

Velikonoční útraty Čechů podle obchodníků ale nedosahují těch předvánočních, do kterých jsou navíc zahrnuty i výdaje za vánoční dárky. "Češi na Velikonoce v porovnání s Vánocemi utratí za jídlo přibližně 70 procent výdajů," podotkla Karasová.

Češi kvůli světové hospodářské krizi, která již donutila řadu tuzemských podniků omezovat výrobu a propouštět, začali šetřit v závěru loňského roku. Například v prosinci maloobchodní tržby klesly meziročně o 2,9 procenta. Někteří obchodníci letos očekávají stagnaci či mírný pokles maloobchodních tržeb.

Související

Komentáře ke článku