Zhruba 80 procent všech plateb v Evropě se uskutečňuje v hotovosti. Celkový počet platebních karet a celkový objem plateb přitom ve světě ročně roste o 13 procent a nyní je v oběhu přibližně šest miliard karet. Podle poradenské společnosti Arthur D. Little je na evropském trhu velký růstový potenciál, k jehož využití je třeba posílit vztahy se zákazníky a rozšiřovat funkce karet.

Posílení vazeb se zákazníky je vzhledem k současné nepříznivé hospodářské situaci a trvale výraznému sklonu k platbám v hotovosti na prvním místě.

"Na globální úrovni budou platby kartami brzy nejdůležitějším druhem bezhotovostního platebního styku. Ve střednědobém horizontu nahradí hotovost jako nejdůležitější platidlo," říká globální vedoucí oblasti finančních služeb Arthur D. Little Gerrit Seidel.

 

 

Možnou cestou k širšímu využívání karet jsou bonusové systémy, které pro majitele v kombinaci s bankovními službami přinášejí výhody. Například Bank of America od zavedení karty "Keep the Change" získala více než pět milionů zákazníků. Zvláštnost této karty spočívá v možnosti převést rozdíl mezi nákupní cenou a zaokrouhlenou celou částkou automaticky na spořící účet.

Další cestou jsou strategie zaměřené na rozšíření používání karet a spojování funkcí kreditních a debetních karet. Evropské bankovní a kartové instituce by se mohly inspirovat na asijských trzích, které jsou v oboru platebních karet vyspělejší. Velmi úspěšným příkladem kreditních karet jsou třeba "Check Cards" v Jižní Koreji, které fungují jako klasická karta, ale nabízejí i slevy, bonusové míle nebo výběr hotovosti v obchodech.

Přesvědčit zákazníka o bezpečnosti 

Vydavatelé karet podle Arthur D. Little musejí efektivně dbát na rentabilitu svých produktů a navázat profesionální vztahy s obchodníky. Toho mohou dosáhnout pouze na základě intenzivní spolupráce s provozovateli jako VISA a MasterCard.

"Aby bylo možné přeměnit více plateb v hotovosti na platby kartami, musejí vystavovatelé karet spotřebitele přesvědčit o tom, že platby kartami jsou bezpečné a pohodlné," dodali poradci.

V tuzemsku loni počet platebních karet meziročně stoupl o 3,6 procenta na takřka devět milionů. Loňský rok byl pro karetní trh přelomem ve využívání. Češi poprvé vícekrát kartami platili, než vybírali hotovost z bankomatů, což je ve vyspělých zemích běžné.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru