Od zlaté horečky na Divokém západě uplynulo již více než 150 let. Nyní se ke kaliforsnkým říčkám a potokům znovu vracejí zlatokopové s pánvemi na rýžování zlata v rukou a doufají stejně jako jejich předchůdci, že jim zlatonosné řeky změní život.

Moderní prospektory přivádí k horským potokům vysoká cena zlata, ale také všeobecně špatné ekonomické podmínky a více než desetiprocentní kalifornská nezaměstnanost, kvůli níž má mnoho lidí přebytek volného času.

Zlato, jehož cena se pohybuje kolem 900 dolarů (18.000 korun) za unci, se dá nalézt po celé Kalifornii od hranic s Oregonem po pouště u arizonských hranic. Deště a tající sníh vymývají v horách minerály, včetně zlata, které pak voda splavuje do potoků a řek. Prospektoři mohou vzácný nerost zachytit na svých pánvích v podobě zlatého prachu nebo i valounků.

Většinu zlata ovšem vytěží důlní společnosti, které k tomu mají licence po desetiletí. V posledních dvou letech ale počet vydaných těžebních povolení vzrostl každý rok o více než tři tisíce. Jen za první čtvrtletí letošního roku dostal stát Kalifornie téměř 1200 žádostí o právo těžit zlato. Ke konci března úřady evidovaly přes 24.500 aktivních těžebních povolení.

O moderní zlaté horečce tato čísla ale vypovídají jen zčásti, protože k rýžování zlata na veřejném území nejsou licence potřeba. Nikdo tak neví, kolik příležitostných prospektorů se skutečně do hor vydává, ani kolik zlata se tam najde. Kdo ve své pánvi objeví kousky nerostu, které mají skutečnou hodnotu, zpravidla nemá zájem o svém nálezu nebo zlatonosném místě moc vyprávět.

Prodejci zlatokopeckého náčiní si mnou ruce

Místní zlatokopecké kluby po celé Kalifornii hlásí, že jim členská základna roste. "Lidi začali přicházet, když cena zlata vyskočila nad 600 dolarů za unci," řekl deníku USA Today místopředseda klubu Route 66 Gold Miners Mike Beechler. "Je to tou ekonomikou. Někteří lidé přišli o práci a mají teď na to čas."

Stejně jako v době zlaté horečky si ruce mnou dodavatelé zlatokopeckého náčiní. "Vidíme obrovský příliv nových prospektorů," potvrzuje majitel onlinového obchodu Harrigan McGregor.

Horské silničky lemují zaparkovaná auta podobně jako v době velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Tehdy si zlatokopové přiváželi i mechanické lopaty na parní pohon. Přespávali v autech a za kousky zlata si kupovali fazole, aby přežili do dalšího dne.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru