Inflace v Evropě letos spíše zpomaluje tempo svého růstu. Nejinak tomu bylo v řadě evropských zemí i v březnu. Meziroční míra nflace v Maďarsku v březnu zpomalila na 2,9 procenta z únorových tří procent. Tamní inflace je tak nejníže od června roku 2006, kdy dosáhla 2,8 procenta. Informoval o tom v pátek tamní statistický úřad.

V březnu se spotřebitelské ceny v Maďarsku zvýšily o 0,5 procenta, zatímco v únoru to bylo o procento. Maďarsko ovšem není jedinou zemí, kde inflace zpomaluje. Například v Německu meziroční míra inflace zpomalila na 0,5 procenta z únorového jednoho procenta. Inflace je tak v Německu vůbec nejníže od července roku 1999.

V eurozóně ceny zpomalily o polovinu

Prudké zpomalení inflace zaznamenala ale také celá eurozóna. Inflace v březnu v eurozóně výrazně zpomalila svůj růst meziročně na 0,6 procenta z únorových 1,2 procenta. Inflace v zemích, kde se platí eurem, je tedy vůbec nejnižší od počátku jejího měření v roce 1996.

Proti tomu šla ale inflace v Česku. Ta totiž v březnu v meziročním srovnání stoupla o 2,3 procenta oproti únorovým dvěma procentům. Ceny v březnu vzrostly oproti únorovým o 0,2 procenta. Hlavním důvodem bylo pokračující zdražování pohonných hmot, a to především benzinu, zatímco například v Německu inflace zpomalila právě kvůli opačnému jevu, ceny pohonných hmot a paliv tam totiž naopak klesají.

Inflace polevuje především kvůli dopadům nejhorší ekonomické recese, s jakou se Evropa potýká od druhé světové války, což nutí podniky snižovat výdaje a škrtat pracovní místa. Čím dál více se tak projevují deflační tlaky. Deflace představuje absolutní meziroční pokles spotřebitelských cen. S potřebitelé by sice díky snížení cen mohli ušetřit v obchodech, ale deflace by se mohla negativně odrazit v poklesu tržeb firem, které trpí celou řadou problémů.

Přestože spotřebitelské ceny rostou v současnosti ve většině zemí Evropy rekordně nízkým tempem, podle analytiků hrozí, že by se vše mohlo změnit v opačný problém. Masivní záchranné balíčky by totiž v kombinaci s případným oživením hospodářství mohly roztočit inflační spirálu a spotřebitelské ceny by mohly naopak růst rekordně rychle.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru