České aerolinie informovaly úřad práce v Praze 6 o možném hromadném propouštění zaměstnanců. Upozornily na to dnes odbory a to potvrdilo i vedení firmy. Podle Marcely Fialkové z tiskového oddělení ČSA není o propouštění rozhodnuto; firma prý pouze splnila zákonnou povinnost pro případ, že by se tak stalo.

Podle serveru iDnes České aerolinie plánují propustit až 200 lidí, aerolinky čísla nesdělily. Hromadné propouštění je termín z pracovního práva; u společnosti velikosti ČSA je dolní hranicí 30 lidí. Celkem firma zaměstnává asi 4700 lidí, podle informací ČTK je průměrná mzda 59.000 korun. Průměr táhnou vzhůru především piloti, jejichž mzda je vyšší než 200 000 korun.

"Odeslání informačního dopisu na úřad práce je standardní krok, vyplývající ze zákoníku práce," řekla Fialková. K hromadnému propouštění podle ní firma přistoupí pouze v případě, že se odbory nedohodnou s vedením ČSA na snížení mezd na úroveň z konce loňského roku. Vedení společnosti chce letos na mzdách ušetřit zhruba 300 milionů korun.

Reakce na ekonomickou krizi

Snížení mzdových nákladů má být reakcí na ekonomickou krizi a všeobecný útlum v letectví. O snížení mezd jednají odborové organizace s managementem již několik týdnů, ochotu projevila zatím pouze Odborová organizace leteckých techniků a inženýrů (CAAE). Právě technici však v dnešním prohlášení postup vedení kritizují.

Dopis na úřad práce je podle nich důkazem, že vedení dává přednost propouštění před nižšími platy. Údajně již existují seznamy pracovníků, kteří mají firmu opustit. Odborářům také vadí, že vedení požaduje trvalé snížení mezd. "Podle našeho názoru je logické, že po odeznění krize by se mzdy zaměstnanců vrátily do stavu odpovídajícímu podmínkám platné kolektivní smlouvy," píše se v prohlášení.

Případné propouštění by prý navíc "velmi pravděpodobně vedlo k ohrožení fungování některých složek firmy a k možnému ohrožení bezpečnosti přepravovaných cestujících".

"V tuto chvíli jednání stále probíhají a není tedy jasné zda k propouštění dojde a případně kolika zaměstnanců by se mělo týkat. V žádném případě by však nemělo vliv na bezpečnost letového provozu," reagovala Fialková.

Aeroliniím od podzimu každý měsíc ubývají cestující. Za loňský rok vykázaly podle neauditovaných výsledků zisk před zdaněním 500 milionů korun. Je to o 389 milionů korun více než v roce 2007. Ve výsledcích se však pozitivně projevil především prodej majetku a směna budov a pozemků s Letištěm Praha.

Státní ČSA chce vláda letos prodat. Do privatizace se přihlásili čtyři uchazeči.

Případné propouštění by navíc "velmi pravděpodobně vedlo k ohrožení fungování některých složek firmy a k možnému ohrožení bezpečnosti přepravovaných cestujících".