Německá vláda učinila další krok k tomu, aby získala kontrolu nad hypoteční bankou Hypo Real Estate. Za každou akcii společnosti, která se potápí kvůli hospodářské krizi, nabízí Německo akcionářům 1,39 eura. Celkovou hodnotu nabídky agentura AP spočítala na cirka 290 milionů eur, tedy asi na 7,7 miliardy korun.

Hypo, která za loňský rok vykázala hrubou ztrátu 5,38 miliardy eur (přes 140 miliard korun), je nejznámější německou obětí světové finanční krize. Cena akcií společnosti ve středu na frankfurtské burze uzavřela na 1,20 eura.

Vláda proti americkým investorům

Nabídka podle vlády představuje pro akcionáře firmy Hypo příležitost prodat akcie za atraktivní cenu. Americká investiční společnost J.C. Flowers, která v bance vlastní téměř čtvrtinový podíl, ale již dříve naznačila, že za přijatelnou cenu považuje tři eura za akcii. Mluvčí J.C. Flowers ve čtvrtek reagoval slovy, že firma vládní nabídku prostuduje. Potvrdil ale, že společnost by ráda zůstala akcionářem banky Hypo.

Německý parlament nedávno schválil zákon, který vládě umožňuje za určitých okolností vyvlastnit akcionáře bank zasažených finanční krizí a převzít nad těmito finančním ústavy kontrolu.

Kontroverzní legislativa byla přijata hlavně kvůli převzetí společnosti Hypo. Německý ministr financí Peer Steinbrück o víkendu uvedl, že si nemyslí, že by vládní převzetí potřebovala ještě některá další německá banka.

Německá vláda vykročila k ovládnutí Hypo Real Estate minulý měsíc, kdy se dohodla na koupi 8,7 procenta jejích akcií. Vláda chce banku zmítanou finanční krizí zestátnit a plně kontrolovat, což by mělo umožnit její ozdravení a rekapitalizaci. Vláda si tím také pojistí státní garance ve výši 87 miliard eur, které dosud bance poskytla.

"Z pohledu investorů je zestátňování bank nežádoucí. Musí však existovat výjimky. Hypo Real Estate je takovýmto příkladem banky, která musí být zachráněna," uvedl analytik Dieter Ewald z investiční společnosti Frankfurt Trust.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru