Experti České národní banky sepisují novelu bankovního zákona, která umožní státní intervenci na záchranu bank v potížích. Napsal to ve čtvrtek server Aktuálně.cz s odvoláním na viceguvernéra centrální banky Miroslava Singera.

"Chystáme zpřesnění legislativy, jež by zohlednilo naše i čerstvé mezinárodní zkušenosti s řešením problémových bank tak, aby v případě, že to někdy budeme potřebovat, byla naše legislativa srovnatelná s jinými zeměmi," řekl Singer.

Srovnat krok s jinými evropskými zeměmi znamená připravit normu, která umožní během několika dnů zvýšit základní kapitál banky v potížích. Pokud kapitál nenavýší majitel banky či jeho obchodní partner, může chybějící peníze dodat státní pokladna, uvedl Aktuálně.cz.

Jak novelu prosadit? 

Singer neuvedl, jakým způsobem ČNB prosadí novelu do českého právního řádu. Podle serveru v zásadě existují dvě možnosti. Zákon může ve zrychleném řízení schválit sněmovna, anebo může zůstat v ČNB a použije se až ve chvíli, kdy bude potřeba.

Podle Singera nyní českým bankám nebezpečí nehrozí. "Bankovní systém má k dispozici dost kapitálu a zůstává ziskový," uvedl v publikaci ČNB z konce března.

Nejtvrdší předpis v tomto směru používá Británie, kde se navýšením kapitálu stát stává spoluvlastníkem banky. ČNB zřejmě doporučí mírnější formu, kdy stát získá určitý vliv na řízení problémového finančního ústavu.

Ve většině evropských zemí rovněž platí nebo se zavádí norma, podle níž může stát banku v potížích urychleně rozprodat. Tím se zaručí přežití jejích zdravých částí a může se tak zachovat důvěra klientů.

Nová pravidla se mohou využít ve chvíli, kdy základní kapitál banky významně poklesne pod hranici osmi procent všech aktiv.

Přiblížit předpisy českého bankovního dohledu evropským pravidlům už dříve požadovali autoři protikrizového plánu ČSSD, připomněl server.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru