Obecní rozpočty kvůli případnému oddálení deregulace nájemného údajně přijdou v následujících dvou letech o pět miliard až šest miliard korun.

O další čtyři miliardy až pět miliard korun pak mohou vzrůst škody, které Evropský soud pro lidská práva může majitelům domů přiznat jako odškodné. Novinářům to dnes sdělil předseda Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Tomislav Šimeček. "Je to jen ukázka toho, že problém odkládají, místo aby ho řešili," prohlásil Šimeček nedávno v reakci na schválení prodloužení deregulace.

Deregulace nájemného v bytech s regulovanými nájmy se zřejmě prodlouží o dva roky do roku 2012. Poslanecká sněmovna minulý týden v závěrečném čtení schválila poslanecký návrh, který rozkládá deregulaci z jednoho roku na tři. Nyní se zákonem bude zabývat Senát.

Nájemné podle navrhované úpravy zákona neustrne. Jenom se zpomalí postup, kterým bude dosaženo hladiny takzvaného cílového nájemného určeného pro rok 2010. Možnost jednostranného zvyšování se ve vybraných obcích prodlouží až do roku 2012. Znamená to, že konečná výše regulovaného nájemného v roce 2012 bude stejná, jako měla být původně v roce 2010.

Nejhorší rok bude 2010 - růst nájemného o čtvrtinu

Důvod, proč došlo náhle k poslanecké shodě ve sněmovně mezi koalicí a opozicí, je jednoduchý: podle poslanců dokáže mimořádné zmrazení deregulace pomoci v ekonomické krizi mnoha lidem. Přesněji 700 tisícům domácností, které dnes platí státem určovaný nájem. 

Nájemné by přesto mělo nejvíc vzrůst příští rok - 26 procent, v dalších letech pak dohromady 16,7 procenta, až v roce 2012 se má nájem v regulovaných bytech blížit tržním činžím.

Včera schválená změna se navíc týká měst, kde je dnes regulovaný nájem vyšší než 40 korun za metr. To znamená kromě Prahy, krajských a větších okresních měst. "Život v některých městech vychýlil ceny nemovitostí prudčeji, než by se předpokládalo," obhajoval protikrizové zpomalení růstu nájmů ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda.