ČSOB před několika lety vyhrála tendr na správu 15 miliard Kč určených na protipovodňová opatření. Ještě před uzavřením smlouvy ale ministerstvo financí kvůli soudním sporům s ČSOB, které se týkaly kauzy IPB, zadávací řízení zrušilo.

Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) to označil za porušení zákona a ministerstvu financí (MF) udělil pokutu 10 000 korun. Proti tomuto verdiktu podalo ministerstvo žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Ten ji ale toto úterý zamítl. "Postup ministerstva financí považuje soud za porušení zákona o veřejných zakázkách," uvedl v úterý ve zdůvodnění rozsudku soudce krajského soudu David Raus.

Podle soudu se nemůže zrušení tendru před podpisem smlouvy opírat pouze o existenci arbitrážního sporu mezi zadavatelem a vítězem tendru, navíc sporu, který s obsahem výběrového řízení nijak nesouvisí, uvedl Raus.

Důležitý precedens

Desetitisícová sankce patří k nejnižším, jaké úřad ukládá. Důležitější než pokuta ale podle dřívějšího vyjádření antimonopolního úřadu může být pro ministerstvo jistý precedens, zda může v podobných případech postupovat stejně, tedy zrušit soutěž ve chvíli, kdy v jejího vítěze ztratilo důvěru.

Alespoň tak zrušení tendru tehdy ministerští úředníci zdůvodnili. Důvodem ztráty důvěry je letitá arbitráž kvůli Investiční a poštovní bance (IPB). ČSOB, která krachující banku v roce 2000 přebrala, po státu požaduje 1,6 miliardy korun za nedořešené pohledávky po IPB.

Spory mezi ČSOB a státem se opět vyostřily předloni v srpnu, kdy ministerstvo financí výběrové řízení na finančního manažera pro správu povodňových peněz zrušilo. ÚOHS ale rozhodl, že to byla chyba. Zadavatel může zakázku zrušit jen v přesně vymezených případech. Jde například o stav, kdy neobdrží slíbenou dotaci, vstoupí do likvidace nebo konkurzu.

Ministerstvo financí nakonec zrušilo celé zadávací řízení a správu finančních prostředků si nyní zajišťuje ve vlastní režii. Umožnila to změna zákona o rozpočtových pravidlech. ČSOB si kvůli tendru na ministerstvo stěžovala u Evropské komise, ale neuspěla.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru