Organizace zemí pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) sestavuje a aktualizuje seznam takzvaných daňových rájů, tedy zemí či oblastí, které plně nespolupracují při potírání daňových úniků. V úterý organizace oznámila, že čtyři země - Uruguay, Kostarika, Malajsie a Filipíny, které dosud byly na černé listině daňových rájů přeřazuje, protože se zavázaly k dodržování mezinárodních finančních standardů.

OECD je nyní zařadila na tzv. šedou listinu. Na šedé listině jsou mimo jiné Monako, Lichtenštejnsko, San Marino, Gibraltar, Nizozemsko, Belgie, Švýcarsko, Lucembursko či Rakousko. Je to část snahy OECD inicializovat boj proti daňovým únikům.

OECD publikuje tři listiny. Černou,šedou a bílou.

Tzv. listiny daňových rájů se dělí na tři úrovně. Na černé jsou země s označneím tzv. nejhorších provinilců. Dále země, tzv. šedé zóny, které se hodlají podřídit mezinárodním standardům, ale ještě nepodepsaly příslušné dohody. A na tzv. bílém seznamu jsou státy, které plně dodržují standardy OECD ohledně transparentnosti a výměny informací v daňových záležitostech.

Vyškrtnutí čtyř zemí z černé listiny bylo oznámeno v prohlášení a na tiskové konferenci, kde šéf OECD Angel Gurria řekl: "Tento významný krok tolika jurisdikcí je první výsledek zasedání skupiny G20."

Podle pravidel OECD jsou za daňové ráje považovány země, které nevybírají žádné daně nebo vybírají jen symbolické paušální poplatky a současně od firem nevyžadují finanční výkazy. Tyto státy se tak stávají finanční oázou pro statisíce firem ze zahraničí, které se v nich třeba jen papírově a na dálku registrují, a ušetří tak na daních.

 

Odkázal se přitom na summit skupiny G20, jenž po OECD požadoval zveřejnění černé listiny, jako obnovený globální boj proti daňovým zpronevěrám.