Ministerstvo financí připravuje ještě na letošek vydávání dluhopisů určených drobným klientům. Program už začíná podle deníku E15 nabývat konkrétních obrysů. Nominální hodnota dluhopisu bude jedna koruna, zájemci si ale budou moci pořídit jisté minimální množství. První emise těchto dluhopisů se bude podle náměstka ministra financí Eduarda Janoty konat letos ve třetím čtvrtletí. „Stanoví se minimální počet kusů k nákupu, buď na sto, či tisíc jednotek,“ upřesnil Janota.

Expertní skupina, která pro ministerstvo financí připravovala podklady, jednala v pondělí. „Úkolem ministerstva teď bude vytvořit internetovou platformu, na které bude celá komunikace ohledně dluhopisů probíhat, a to mezi Střediskem pro cenné papíry, centrální bankou a ministerstvem financí,“ řekl deníku E15 po jednání skupiny Janota.

 

 

S dluhopisy se bude obchodovat přes internet. Zájemci, kteří nebudou mít k síti přístup, budou moci tyto cenné papíry koupit prostřednictvím prodejce. Hovoří se o tom, že prodejcem by mohla být i Česká pošta, další kdo je bude prodávat budou zřejmě i banky. Podle šéfa expertní skupiny Pavla Makovce bude první emise v řádu jednotek miliard. Janota uvedl, že zatím není jisté, zda se posléze budou uskutečňovat jedna či dvě emise ročně.

Úrok dluhopisů chce ministerstvo financí oznámit až těsně před jejich emisí. Důvodem je podle informací deníku E15 snaha zabránit bankám, aby mezitím nepřipravily podobné produkty, které by státním dluhopisům konkurovaly. Banky mají totiž obavy, že by lidé vyzvedli úspory a přesunuli je na bezpečné státní papíry.

 

 

Možnost, že si stát, půjčí peníze od lidí, již ministerstvo letos zmínilo. Náměstek ministra financí Eduard Janota tehdy uvedl, že by tímto způsobem bylo možné umístit na trh až 100 miliard korun. Naposledy stát vydal obligace pro občany v roce po povodních v roce 1997. Tehdy dluhopisy měly nominální hodnotu 1000 a 10.000 korun.

Česká republika by si však podle dřívějšího prohlášení ministra financí Miroslava Kalouska mohla v příštích letech od domácností půjčit až 140 miliard korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru