Zastavit přísun nových gastarbeiterů do země? Včera bylo pozdě. Tak podobně reagují tuzemské firmy a dokonce i personální agentury na opatření českých úřadů, které pozastavily minulý týden udělování pracovních a podnikatelských víz lidem z pěti zemí mimo Evropskou unii.

Firmy tohle opatření vítají i v situaci, kdy v databázi pracovních úřadů figuruje téměř 30 tisíc volných pracovních míst, určených i pro cizince.

Lékaře, zdravotní sestry, kuchaře, servírky, zedníky, svářeče, ale i nekvalifikované dělníky do průmyslu, lesnictví nebo zemědělství. Na všechny tyhle profese shánějí firmy marně Čechy a jsou ochotny je obsadit i cizinci. Z Evropské unie nebo i vzdálených zemí.

Přesto považují stop vydávání nových pracovních i podnikatelských víz z Vietnamu, Mongolska, Ukrajiny, Moldavska a Thajska za rozumné řešení.

"Cizinců, kteří nemají práci, je v Česku dost. Další sem není nutné pouštět," říká Armen Sargsyan, obchodní ředitel jihlavského výrobce spodního prádla firmy A.G.J. Společnost, kde nyní pracuje dvacítka lidí, hledá desítku nekvalifikovaných dělníků k poloautomatickým linkám.

"Jde jen o to nasměrovat nezaměstnané cizince tam, kde uplatnění najdou," přidává se jednatel opavské stavební firmy Mofis Czech Jaroslav Malchar. Ten hledá zas dvacítku vyučených zedníků.

Na konci ledna bylo u nás legálně přes 272 tisíc zahraničních dělníků, o 12 tisíc méně než v předcházejícím měsíci. A ministerstvo vnitra odhaduje, že v polovině roku vyprší pracovní povolení desítkám tisíc cizinců. Část z nich bude moci o nové požádat jen, když si najde novou práci.

Přestože už víc než tisícovka gastarbeiterů požádala o zařazení do státního programu dobrovolných návratů, vnitro si je vědomo, že nemalá část nezaměstnaných zahraničních dělníků se vracet nechce. Doma se kvůli úplatkům pro zprostředkovatele a nákladům na cestu zadlužili sumou, která se už šplhá ke 14 tisícím dolarů.

A navíc - přísun cizinců přes různé pochybné zprostředkovatele nekončil. "Muselo se reagovat. Těžko říci, na jak dlouho bude udělování víz - s výjimkou těch turistických - pozastaveno. Zkrátka do doby, dokud se u nás nezlepší situace na trhu práce," říká za ministerstvo vnitra ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman.

S tím souhlasí i prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Míl, zastupující na 1600 firem.

"Je nutné řešit situaci především těch cizinců, kteří tady už jsou a nemají práci. A nezhoršovat problém tím, že by přijížděli další," říká Míl na adresu vládního rozhodnutí o pozastavení víz.

Ojedinělým kritikem vízové stopky je Hospodářská komora. "Dělat jakékoliv podobné brzdy na trhu pracovních sil v době, kdy se situace v jednotlivých podnicích velmi rychle mění, není nejšťastnější," vyjádřil se prezident komory Petr Kužel.

"Výrokům z Hospodářské komory tak trochu nerozumím. Vydávat dál cizincům pracovní a hlavně podnikatelská víza by byl zločin," reaguje na Kuželův názor personální ředitel agentury Zetka - Auto Libor Novotný.

Zetka - Auto je hlavním dodavatelem agenturních dělníků, z nichž velkou část tvoří cizinci, pro Škodu Auto. Automobilka potřebuje kvůli rozšíření výroby škodovek přijmout tisícovku nových agenturních pracovníků. "Potřební lidé jsou u nás k dispozici," dodal Novotný.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru